Paslanmaz Çelik Kalite Standartları

Paslanmaz Çelik Kalite Standartları

303 kalite paslanmaz çelik, paslanmaz çeliğin otomatı olarak adlandırılır. Bu paslanmaz çelik kalitesi, östenitik paslanmazlar arasında işlenebilirlik açısından en optimum olan kalitedir. 303 paslanmaz çelik, içerdiği sülfür sayesinde işlenebilirliği çok iyi olan bir paslanmaz çelik kalitesidir. Öte yandan, sülfür malzemenin korozyona dayanımını düşürür. Paslanmaz çelik 303 kalitesinde iken malzemenin korozyona dayanımı 304 kalite paslanmaz çeliklere göre daha düşüktür. 303 paslanmaz, öztenitik paslanmazlar grubunda yer alır. Kayacı Metal Paslanmazda satılan Fransız Ugitech fabrikası üretimi 303 kalite paslanmaz çelikler, diğer benzerlerine göre oldukça farklıdır. Ugitech (Ugine) üretimi 303 kalite paslanmaz benzerlerine göre oldukça iyi bir işlenebilirliği vardır. Ugitech yaptığı araştırmalar sonucu rakip fabrikalardan %20 ile %50 daha iyi işlenebilirliği olan malzemeler ürettiği sonucuna varmıştır. Firmamızda satılan Fransız menşeli tüm malzemeler bu özelliklere sahip olup, Türkiye piyasasındaki en iyi işlenebilen 303 kalite paslanmaz çelik olma özelliğini göstermektedir. Bu kalitedeki paslanmaz çeliklerin üretimi diğer paslanmaz çelik kalitelerine oranla daha zorludur. İçeriğindeki malzemelerin oranları, malzeme içerisindeki homojen dağılımı ayarlanması oldukça güçtür. Sattığımız tüm 303 kalite malzemelerde bu oranlar ve bu homojen dağılım sağlanmıştır. 303 ya da 1.4305 olarak bilinen bu kalitedeki malzemenin asıl özelliği son işlemde yani tavlamada belirlenir. Tavlama özenle ve iyi bir şekilde yapılırsa malzemenin işlenebilirliğinde ve diğer fiziksel özelliklerinde oldukça iyi gelişimler meydana gelir. Tavlama Hindistan ve Çin gibi ülkelerde oldukça kötü ve bozuk yapılmaktadır. Bu sebeplede üretilen malzemelerin tamamında işleme zorlukları yaşanmaktadır. Batı menşeli 303 kalite malzemelerde ise, tavlama işlemi gereken şartlar sağlanarak yapıldığı için, malzemenin tüm fiziksel özellikleri uzak doğu mallarına göre işlenebilirliği ve mekanik özellikleri açısından çok daha iyidir.

Kalite Özelliklerinin Derecelendirilmesi

Genel ÖzelliklerPuanAçıklama
Korozyona Dayanımı:Bu kalitedeki malzemenin korozyona dayanımı, 304 paslanmaza göre biraz daha düşüktür. Daha sert koşullarda 304 veya 316 kalite paslanmaz tercih edilmelidir.
Mekanik Özellikleri:Daha yüksek mekanik özellik gereken ortamlarda, duruma göre 630 (4542) veya dubleks (4462) paslanmaz çelik tercih edilmelidir.
Dövülebilmeye Yatkınlığı:Dövülebilmenin önemli olduğu ortamlarda, 303 paslanmaza en yakın olan 304 kalite paslanmaz çelik tercih edilebilir. 304,303’e göre daha iyi dövülen bir malzemedir.
Kaynak Yapılabilirliliği:303 paslanmaz çeliğin kaynak yapılabilirliliği iyi değildir. Kaynak yapılabilmenin önemli olduğu durumlarda düşük karbonlu 304L ve 316L gibi malzemeler tercih edilmelidir.
İşlenebilirliliği:303 kalite paslanmaz çeliğin en önemli özelliği, iyi işlenebilmesidir. Malzeme özelliği çok farklı olmasına karşın, işlenebilirliliğin en önemli özellik olduğu yerlerde 430F kalite paslanmaz çelik kullanılabilir.
NOT: Puanlar 5 üzerinden belirtilmiş olup, malzemenin özelliğinin anlaşılabilmesini kolaylaştırmaya yöneliktir. Herhangi bir değere dayanmadan sadece kaliteler arasında kıyaslama yapmaya yöneliktir.

Kullanım Alanları

Bu paslanmaz çelik kalitesi hemen hemen günlük hayatta karşılaştığımız her yerde kullanılmaktadır. Fiyatına oranla iyi bir korozyon direncine sahip olmasının yanı sıra, işlenebilirliği paslanmazlar arasında mükemmele yakındır. İşlenebilirliğin ve hızlı imalatın önemli olduğu yerlerde, özellikle seri imalatlarda 303 kalite paslanmaz çelik kullanılmaktadır. Seri imalat denilince akla gelen 303 paslanmaz çelik, özelikle civata yapımında, paslanmaz vida üretiminde , paslanmaz çelik somun yapımında, seri üretim olacak paslanmaz çelik şaftlarda, gıda sektöründe, seri üretim gereken paslanmaz millerinde, otomotiv dişlilerde ve bağlantı elemanlarında, elektronik ünitelerde ve bazı özel dekarasyon ürünlerinde kısacası paslanmaz çelik ve seri imalatın gerektiği her yerde 303 yani 1.4305 paslanmaz çelik sıklıkla

303 Paslanmaz Malzeme Listesi

Malzeme TipiMin Çap (mm)Max Çap(mm)
Paslanmaz Çelik Çubuk2110
Malzeme TipiMin Kenar (mm)Max Kenar (mm)
Paslanmaz Çelik Altıköşe470
Paslanmaz Çelik Kare8×860×60

 

Kimyasal Bileşimi
KaliteCMnSiPSCrNi
303 (1.4305)%0.15 max%2.0 max%1.0 max%0.20 max%0.15 min%17-19%8-10

 

Oda Sıcaklığındaki Mekanik Özellikleri
ÖzelliklerDeğerler
Öz kütlesi (Özgül ağırlığı)8030 kg/m³
Erime Sıcaklığı1455°C
Elastisite modülü (Modulus of Elasticity)193 GPa
Elektriksel direnç miktarı0.072×10^-6 Ωm
Isı geçirgenliği16.3 W/m.K

 

Kalite Özelliklerinin Özeti
303 paslanmaz EN standardına göre 1.4305 kalite paslanmaz olarak numaralandırılmaktadır.
303 kalite paslanmaz aynı zamanda EN standartına göre X8CrNiS18-9 olarakta adlandırılmaktadır.
303 paslanmaz EN standardına göre 1.4305 kalite paslanmaz olarak numaralandırılmaktadır.
Bu paslanmaz çelik kalitesi en yaygın kaliteler arasında yer almaktadır.
Bu paslanmaz çelik kalitesi iyi şekil verilebilme konusunda çok iyidir.
Bu kalite malzeme oldukça rahat işlenebilmesi ile fark yaratan bir paslanmaz çelik kalitesidir.
Bu kalitedeki paslanmazlar mıknatıs çekmez ve ortalama bir korozyon direncine sahiptir.

 

303 Kalite Paslanmaz Çelik Alternatifleri
KALİTEBu kalite hangi durumlarda 303 kalite paslanmaz yerine tercih edilebilir?
304303 kalite paslanmaz çeliğe en yakın kalite304 kalite paslanmaz çeliktir. 304 kalite paslanmaz çelik, daha iyi bir korozyon direncine, daha iyi bir şekil verilebilirliğe, daha iyi bir kaynak yapılabilirliğe sahipken, 303 kaliteye göre en büyük dez avantajı daha düşük olan işlenebilirlik özelliğidir.
316316 kalite paslanmaz, hem 303 hemde 304 den daha yüksek bir korozyon direncine sahiptir ve korozyon direnci önemli olduğunda 303 kalite paslanmaz yerine tercih edilebilir. Bu malzemeninde 303 kalite paslanmaz çeliğe göre en önemli 2 dez avantajı, maliyetinin yüksek oluşu ve düşük işlenebilirliğidir.
416303 kalite paslanmazdan daha iyi bir işlenebilirlik gerekirse, 416 kalite tercih edilebilir. Ancak bu malzemede korozyona direnç açısından 303 kaliteye oranla daha dirençsizdir. En büyük dez avantajlarından birisi ise, yaygın olmayan bu malzemeyi piyasa şartlarında temin edebilmek oldukça zordur.
430FDaha iyi bir işlenebilirliğin gerektiği durumlarda, 430F (1.4105) kalite paslanmaz çelik malzeme tercih edilebilir. Fiyat bakımından da daha ucuz olan bu malzeme, korozyona karşı daha az direnç gereken yerlerde tercih edilebilir.

304 kalite paslanmaz çelik, paslanmaz çeliğin temel çeşitlerinden biri olup, en yaygın kullanılanıdır. Bu paslanmaz çelik kalitesi; kimyasal bileşiminin, mekanik özelliğinin, kaynak yapılabilirliğinin ve korozyon-oksidayson direncinin fiyatına oranla çok iyi olması sebebiyle tercih edilir. Bu paslanmaz çelik kalitesi piyasada kolay bulunabilirlik açısından, kolay şekil verilebilmesi açısından ve rahat kaynak yapılabilmesinden ötürü en sık tercih edilen paslanmaz kalitelerinden birisidir. Bu kalitedeki malzemelerin korozyona dayanımı 303 kalite paslanmaz çeliklere oranla daha yüksektir. 304 kalite paslanmaz öztenitik paslanmazlar grubuna girmektedir. 304 kalite paslanmaz çelik, dünyada en yaygın olarak kullanılan paslanmaz çeliktir. Üretim kolaylığının yanı sıra, birçok ortamda farklı şekillerde kullanılabilmesi, bu kalite paslanmaz çeliğin dünya üzerindeki en yaygın paslanmaz olmasının sebebidir. Aşırı zorlu ortamlar için uygun olmasa dahi, standart koşullarda fiyat-performans açısından en üstün paslanmaz kalitelerinden birisi olan 304 kalite paslanmaz, özellikle günlük hayatta hemen hemen her alanda kullanılmasıyla günlük hayatın bir parçası haline gelmiştir

Kalite Özelliklerinin Derecelendirilmesi

Genel ÖzelliklerPuanAçıklama
Korozyona Dayanımı:Günlük kullanımda ve standart üretimler için oldukça yeterli olan bu kalite, daha korrozif ortamlarda paslanacağı için tercih edilmez. Daha zorlu koşullarda, 304 kalite paslanmaz çelik yerine 316, 316L, 316Ti veya dubleks (1.4462) kalite paslanmaz çelik tercih edilmelidir.
Mekanik Özellikleri:Mekanik dayanım açısından çoğu zaman yeterli olan bu paslanmaz çelik kalitesi, yüksek akma ve kopma dayanımı istenen yerlerde tercih edilmez. Mekanik özellikler ön plana çıktığında malzeme yapısıda göz önünde bulundurularak,
Dövülebilmeye Yatkınlığı:Bu kalite malzeme, standart bir dövülebilme kabiliyetine sahiptir. Metal dövmeninaşırı yoğun olduğu yerlerde tercih edilmemelidir.
Kaynak Yapılabilirliliği:Aşırı kaynağın olmadığı yerler için düz 304 kalite paslanmaz çelik çok ideal bir malzemedir. Kaynağın daha yoğun olduğu yerlerde ise kabarma yapmaması için daha düşük karbonlu olan (L=low carbon) 304L kalite malzeme tercih edilmelidir.
İşlenebilirliliği:İşlenebilirlik açısından çokta kötü olmayan bu malzeme, işlemenin yoğun olduğu yerlerde tercih edilmez. 304 kalite paslanmaz çelik özellikle torna tezgahlarında ve işleme merkezlerinde talaş sardığı için daha az tercih edilir. Bu tarz işlemin yoğun olduğu yerlerde 304’ün otomat versiyonu olan 303 kalite paslanmaz çelik tercih edilmelidir.
NOT: Puanlar 5 üzerinden belirtilmiş olup, malzemenin özelliğinin anlaşılabilmesini kolaylaştırmaya yöneliktir. Herhangi bir değere dayanmadan sadece kaliteler arasında kıyaslama yapmaya yöneliktir.

 

Kullanım Alanları

En yaygın paslanmaz çelik kalitelerinden biri olan 304 paslanmaz çelik; kimya, petrokimya, ev aletleri, endüstriyel mutfaklar, otomotiv yan sanayi, gıda sanayin ve buna benzer çeşitli alanlarda sıkça kullanılır. Bu kalite paslanmaz dünya üzerinde en sık kullanılan paslanmaz çelik kalitesidir ve fiyat-performans açısından gayet makul olduğu için bir çok ortamda kullanılması tercih edilmektedir.

304 Kalite Paslanmaz Çelik Malzeme Listesi
Malzeme TipiMin Çap (mm)Max Çap(mm)
Paslanmaz Çelik Çubuk3250
Malzeme TipiMin Ölçü (mm)Max Ölçü (mm)
Paslanmaz Çelik Altıköşe870
Paslanmaz Çelik LamaMin kalınlık: 5mm, maks kalınlık: 50mmMin genişlik: 20mm, maks genişlik: 150mm
Paslanmaz Çelik Kare5×5150×150

 

Kimyasal Bileşimi
KaliteCMnPSSiCrNi
304 (1.4301)%0.08 max%2.0 max%0.045 max%0.03 max%0.75 max%18-20%8-10

 

 Oda Sıcaklığındaki Mekanik Özellikleri
Kalite304 (1.4301) X5CrNi18-10
Kopma mukavemeti515 – 720 MPa
Akma mukavemeti, (%0.2)210 MPa (min)
Sertlik, Rockwell (HB) 201

 

Kalite Özelliklerinin Özeti
304 paslanmaz EN standardına göre 1.4301 kalite paslanmaz olarak numaralandırılmaktadır.
304 kalite paslanmaz aynı zamanda EN standartına göre X5CrNi18-10 olarakta adlandırılmaktadır.
Bu paslanmaz kalitesi öztenitik paslanmazlar sınıfına girer.
Bu paslanmaz çelik kalitesindeki malzemelere iyi şekil verilebilir ve iyi kaynak yapılabilir.
Bu kalitedeki paslanmazlar mıknatıs çekmez ve yüksek bir korozyon direncine sahiptir.

 

Oda Sıcaklığındaki Fiziksel Özellikleri
ÖzelliklerDeğerler
Öz kütlesi (Özgül ağırlığı)8000 kg/m³
Erime Sıcaklığı1450°C
Elastisite modülü (Modulus of Elasticity)193 GPa
Elektriksel direnç miktarı0.072×10^-6 Ωm
Isı geçirgenliği17.2 W/m.K
304 Kalite Paslanmaz Çelik Alternatifleri
KALİTEBu kalite hangi durumlarda 304 kalite paslanmaz yerine tercih edilebilir?
303Bu kalite paslanmaz çelik daha iyi işlenebilirliğin gerektiği yerlerde 304 kalite paslanmaz yerine tercih edilebilir. Ancak işlenebilirliği daha iyi olan bu malzeme kullanılacağı zaman, daha düşük korozyon direnci, daha kötü kaynak yapılabilirlik ve daha kötü esneklik kabul edilmeli ve malzeme seçimi bu koşullar göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.
316304 paslanmazın bir üst versiyonu olarakta adlandırabileceğimiz bu kalite malzeme, korozyona karşı ve özellikle klorür olan ortamlarda paslanmaya karşı daha dirençlidir. Bu kalite malzemenin en büyük dez avantajı ise, 304 kalite paslanmaza göre daha maliyetli olmasıdır.
321600-900°C sıcaklıklarda 304’e oranla daha iyi korozyon direncine sahip olan bu kalite paslanmaz çelik, sıcak ortamlarda paslanmaya karşı daha dirençli olduğu için tercih edilebilir. Ancak bu kalite malzeme piyasa şartlarında neredeyse bulunamamaktadır ve alternatif olarak 316Ti (1.4571) kalite malzeme tercih edilebilir. 321 kalite paslanmaz malzeme maliyet bakımından 304 kaliteye oranla daha maliyetli ve zor bulunan bir paslanmaz çelik kalitesidir.
430Bu kalite malzeme maliyetin daha düşük olması istenen yerlerde kullanılabilir. Fiyat bakımından 304 kalite paslanmaza göre daha ucuz olan bu kalite malzeme, öte yandan daha düşük korozyon direncine ve daha düşük imalat özelliklerine sahiptir.

 

304L kalite paslanmaz çelik, 304 kalite paslanmaz çeliğin karbon oranı %0.03ten az olan versiyonudur. Temel özellikleri bakımından 304 kalite paslanmazla neredeyse birebir benzerlik gösteren bu paslanmaz çelik kalitesi, kaynağın yoğun olduğu yerlerde 304 kalite yerine önerilmektedir. 304 kalite yerine 304L, 304L kalite yerine 304 kalite paslanmaz malzeme kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur. Buna rağmen kaynağın yoğun olduğu yerlerde 304L kalite paslanmaz çeliğin tercih edilmesi karbon karbürlenmesini önlemek açısından daha uygun olacaktır. Karbon oranının düşük olduğu bu kalite, kaynak yapılırken ortaya çıkan aşırı sıcaklıktan en az şekilde etkilenip karbon karbürlenmesini en aza indirir. Özetle 304L kalitenin az karbon içermesi, daha rahat kaynak yapılabilmesi için önemlidir ama bu kalite yerine 304 kalite kullanılmasında da hiçbir sakınca yoktur. Paslanmazda karbon karbürlenmesi kaynağın mekanik özelliklerini kısa vadede etkilemez, ancak kaynak yapılan yerlerde ısıdan dolayı korozyona karşı direnç azalır ve bunun sonucunda uzun vadede kaynak yapılan bölümlerde paslanma gözükmeye başlar. Bu sorunu engelleyebilmek için “low carbon” yani “L” ile temsil edilen paslanmaz çelik kaliteleri tercih edilmelidir. 304L kalite paslanmaz çeliğin işlenebilirliği, 304’e göre biraz daha kolaydır. 304L kalitede krom karbürlerinin mevcut olmayışı, kolay işlenebilmesinin en önemli sebebidir

Kalite Özelliklerinin Derecelendirilmesi

Genel ÖzelliklerPuanAçıklama
Korozyona Dayanımı:Günlük kullanımda ve standart üretimler için oldukça yeterli olan bu kalite, temel özellikleri bakımından 304 kaliteye oldukça benzemektedir. Kaynak yapılan bölgelerde 304L kalitede daha az karbüllenme görüldüğü için, kaynak yapılan bölümlerin korozyona dayanımı 304 kaliteye göre daha yüksektir. Özellikle kaynak yapılacak yerler için tavsiye edilen 304L kalite paslanmaz çelik, daha korrozif ortamlarda tercih edilmez. Daha zorlu koşullarda 304L kalite paslanmaz çelik yerine, 316L, 316Ti veya dubleks (1.4462) kalite paslanmaz çelikler tercih edilebilir.
Mekanik Özellikleri:Mekanik dayanım açısından çoğu zaman yeterli olan bu paslanmaz çelik kalitesi, yüksek akma ve kopma dayanımı istenen yerlerde tercih edilmez. Mekanik özellikler ön plana çıktığında malzeme yapısıda göz önünde bulundurularak farklı kalitede paslanmaz çelikler tercih edilebilir. Isıl işlem gereken parçalarda 420, 431 ve 630 gibi kaliteler tercih edilebilrken, örneğin marin (deniz) ürünlerinde dubleks (1.4462) kalite paslanmaz çelikler tercih edilebilir.
Dövülebilmeye Yatkınlığı:Dövülebilme özelliği iyi seviyede olan bu malzeme, 304 kaliteye göre daha az karbon içerdiği için daha az kırılgangır ve 304L 304 kaliteye göre daha rahat dövülüp, şekillendirilebilir.
Kaynak Yapılabilirliliği:Kaynak yapılabilirliği oldukça iyi olan bu malzeme, özellikle kaynak yapılan bölgelerde paslanmanın meydana gelmemesi için tercih edilmelidir. Daha zor koşullu yerlerde bir üst versiyonu olarakta adlandırılabilen 316L kalite paslanmaz çelik tercih edilebilir.
İşlenebilirliliği:İşlenebilirlik açısından
NOT: Puanlar 5 üzerinden belirtilmiş olup, malzemenin özelliğinin anlaşılabilmesini kolaylaştırmaya yöneliktir. Herhangi bir değere dayanmadan sadece kaliteler arasında kıyaslama yapmaya yöneliktir.

 

Kullanım Alanları

304L kalite paslanmaz çelik, 304 kalite paslanmaz çeliğin kullanıldığı tüm ortamlarda rahatlıkla kullanılabilir. Şartnamaler ve benzer yöntemlerle malzeme kısıtlanmadığı sürece 304L, 304 kalite paslanmazın en önemli alternatifidir. 304L paslanmaz kimyasalların olduğu ortamlarda, petrokimyada, ev aletleride sıklıkla kullanılır. Bunun yanı sıra endüstriyel mutfaklarda, otomotiv ve otomotiv yan sanayisinde ve gıda endüstrisinde vazgeçilmezler arasında yer alan bir paslanmaz çelik kalitesidir. 700 derece sıcaklıktan yüksek yerler için uygun olmayan bu paslanmaz çelik kalitesi, günlük hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkmaktadır.

304L Kalite Paslanmaz Çelik Malzeme Listesi
Malzeme TipiMin Çap (mm)Max Çap(mm)
Paslanmaz Çelik Çubuk8250
Malzeme TipiMin Kenar (mm)Max Kenar (mm)
Paslanmaz Çelik Altıköşe870
Paslanmaz Çelik LamaMin kalınlık: 5mm, maks kalınlık: 50mmMin genişlik: 20mm, maks genişlik: 150mm
Paslanmaz Çelik Kare5×5150×150

 

Kimyasal Bileşimi
KaliteCMnPSSiCrNi
304L (1.4307)%0.03 max%2.0 max%0.045 max%0.03 max%0.75 max%18-20%8-10

 

Oda Sıcaklığındaki Mekanik Özellikleri
Kalite304L (1.4307) X2CrNi18-9
Kopma mukavemeti485 – 670 MPa
Akma mukavemeti, (%0.2)200 MPa (min)
Sertlik, Rockwell (HB)201

 

Oda Sıcaklığındaki Fiziksel Özellikleri
Özellikler

NOT: 304 ve 304L kalite yaklaşık aynı fiziksel özelliktedir ve aşağıdaki değerler her iki kalite içinde aynı olarak belirtilmiştir.

Değerler

NOT:304 ve 304L kalite yaklaşık aynı fiziksel özelliktedir ve aşağıdaki değerler her iki kalite içinde aynı olarak belirtilmiştir.

Öz kütlesi (Özgül ağırlığı)8000 kg/m³
Erime Sıcaklığı1450°C
Elastisite modülü (Modulus of Elasticity)193 GPa
Elektriksel direnç miktarı0.072×10^-6 Ωm
Isı geçirgenliği17.2 W/m.K

 

Kalite Özelliklerinin Özeti
304L paslanmaz EN standardına göre 1.4307 kalite paslanmaz olarak numaralandırılmaktadır.
304L kalite paslanmaz aynı zamanda EN standartına göre X2CrNi18-9 olarakta adlandırılmaktadır.
304 ve 304L kalite paslanmaz dünyada en yaygın kullanılan paslanmaz çelik kalitesidir.
Bu paslanmaz kalitesi öztenitik paslanmazlar sınıfına girer.
Bu paslanmaz çelik kalitesindeki malzemelere iyi şekil verilebilir ve iyi kaynak yapılabilir.
Bu kalitedeki paslanmazlar mıknatıs çekmez ve yüksek bir korozyon direncine sahiptir.

 

304L Kalite Paslanmaz Çelik Alternatifleri
KALİTEBu kalite hangi durumlarda 304L kalite paslanmaz yerine tercih edilebilir?
303Bu kalite paslanmaz çelik daha iyi işlenebilirliğin gerektiği yerlerde 304L kalite paslanmaz yerine tercih edilebilir. Ancak işlenebilirliği daha iyi olan bu kalitenin korozyon direnci 304L kalite paslanmaza oranla daha kötüdür. Ayrıca 303 kalite paslanmazın kaynak yapılabilirliliği 304L paslanmaza oranla oldukça kötüdür. Özetle işlenebilirlik ön plana çıktığında, kaynak yapılabilme ve korozyon direnci daha geri planda olduğunda bu paslanmaz çelik kalitesi tercih edilebilir.
316L304L paslanmazın bir üst versiyonu olarakta adlandırabileceğimiz bu kalite malzeme, korozyona karşı ve özellikle klorür olan ortamlarda paslanmaya karşı daha dirençlidir. Bu kalite malzemenin en büyük dez avantajı daha maliyetli olmasıdır. Piyasa şartlarında bulunabilmesi oldukça kolay olan bu paslanmaz çelik kalitesi, kaynak yapılabilme özellikleri bakımından da 304L kaliteye oldukça benzerdir ve bu malzeme kaynak yapılabilmesi kolay olan bir malzemedir.
321600-900°C sıcaklıklarda 304’e oranla daha iyi korozyon direncine sahip olan bu kalite paslanmaz çelik, sıcak ortamlarda paslanmaya karşı daha dirençli olduğu için tercih edilebilir. Ancak bu kalite malzeme piyasa şartlarında neredeyse bulunamamaktadır ve alternatif olarak 316Ti (1.4571) kalite malzeme tercih edilebilir. 321 kalite paslanmaz malzeme maliyet bakımından 304 kaliteye oranla daha maliyetli ve zor bulunan bir paslanmaz çelik kalitesidir.
430Bu kalite malzeme maliyetin daha düşük olması istenen yerlerde kullanılabilir. Fiyat bakımından 304 kalite paslanmaza göre daha ucuz olan bu kalite malzeme, öte yandan daha düşük korozyon direncine ve daha düşük imalat özelliklerine sahiptir.

316 paslanmaz çelik, 304 kalite paslanmaz çeliğin içerisine molibden ve daha fazla nikel eklenerek elde edilen bir paslanmaz çelik kalitesidir. Bu içerik sayesinde 316 kalite paslanmaz çeliklerin korozyona dayanımı sert koşullu ortamlarda dahi (deniz suyu, asidik sıvılar vs.) çok iyidir. Ayrıca 316 kalite paslanmazların kopma dayanımı (ultimate strength), 304 kalite paslanmazlara oranla çok daha yüksektir. Firmamızda 316 kalite paslanmaz çelik malzemeler çubuk, altıköşe, lama ve kare şekillerinde ve aşağıdaki malzeme listesinde yer alan çeşitli kalınlıklarda bulunur. 316 kalite paslanmaz çelik 1.4401 kalite paslanmaz çelik olarak da adlandırılmaktadır.

Kalite Özelliklerinin Derecelendirilmesi

Genel ÖzelliklerPuanAçıklama
Korozyona Dayanımı:Bu malzemenin korozyona dayanımı oldukça iyidir. Daha sert koşullu ortamlarda 316Ti veya dubleks (1.4462) kalite malzeme tercih edilmelidir.
Mekanik Özellikleri:316 kalite malzeme, 304 kalite malzemeye benzer mekanik özellikler göstermektedir. Daha yüksek dayanım için 431, dubleks (1.4462) veya 630 (1.4542 PH17.4) tercih edilebilir.
Dövülebilmeye Yatkınlığı:Bu kalite paslanmaz çelik, iyi bir dövülebilme yatkınlığına sahiptir.
Kaynak Yapılabilirliliği:Bu kalite paslanmazın kaynak yapılabilirliliği iyidir. Daha fazla kaynak olan ortamlarda 316L veya 316Ti kalite paslanmaz tercih edilmelidir.
İşlenebilirliliği:Korozyona dayanımın önemsiz olduğu ortamlarda, 303 veya 430F kalite paslanmaz çelik ürünler tercih edilebilir.
NOT: Puanlar 5 üzerinden belirtilmiş olup, malzemenin özelliğinin anlaşılabilmesini kolaylaştırmaya yöneliktir. Herhangi bir değere dayanmadan sadece kaliteler arasında kıyaslama yapmaya yöneliktir.

Kullanım Alanları

316 kalite paslanmazların malzemenin yüksek kalitede olması nedeniyle geniş kullanım alanı bulunmaktadır. Örneğin, aşındıran sıvıların tanklarında ve saklama kazanlarında, kimya ve petrokimya endüstrisinde, buhar kazanlarında, boya endüstrisinde, gıda tesislerinde ve madencilikte sıklıkla 316 (1.4401) ve türevindeki kalitelerde paslanmaz çelik malzemeler kullanılması tavsiye edilir.

316 Kalite Paslanmaz Çelik Malzeme Listesi
Malzeme TipiMin Çap (mm)Max Çap (mm)
Paslanmaz Çelik Çubuk2250
Malzeme TipiMin Kenar (mm)Max Kenar (mm)
Paslanmaz Çelik Altıköşe870
Paslanmaz Çelik LamaMin kalınlık: 5mm, maks kalınlık: 50mmMin genişlik: 20mm, maks genişlik: 100mm
Paslanmaz Çelik Kare12×12150×150

 

Kimyasal Bileşimi
KaliteCMnPSSiCrNiMo
316 (1.4401)0.08max2.00.0450.0301.016.0-18.0arası10.0-
14.0
arası
2.0-3.0
arası

 

Oda Sıcaklığındaki Mekanik Özellikleri
Kalite316 (1.4401) X5CrNiMo17-12-2316L (1.4404)316Ti (1.4571)
Kopma mukavemeti515 MPa485 MPa485 MPa
Akma mukavemeti, (%0.2)205 MPa170 MPa170 MPa
Sertlik, Rockwell (B)9595

 

Kalite Özelliklerinin Özeti 
316 paslanmaz EN standardına göre 1.4401 kalite paslanmaz olarak numaralandırılmaktadır.
316 kalite paslanmaz aynı zamanda EN standartına göre X5CrNiMo17-12-2 olarakta adlandırılmaktadır.
316 ve 316L kalite paslanmaz dünyada 304 kalite paslanmazla beraber en yaygın kullanılan paslanmaz çelik kalitelerindendir.
Bu paslanmaz kalitesi öztenitik paslanmazlar sınıfına girer.
Bu paslanmaz çelik kalitesindeki malzemelere iyi şekil verilebilir ve iyi kaynak yapılabilir.
Bu kalitedeki paslanmazlar mıknatıs çekmez ve yüksek bir korozyon direncine sahiptir.
316 kalite paslanmaz çeliğin korozyon direnci, 304 kalite paslanmaza göre daha iyidir.

316 kalite paslanmaz çelik, 304 kalite paslanmaz çeliğin içerisine molibdenve daha fazla nikel eklenerek elde edilen bir malzeme kalitesidir. 316 paslanmaz çelik malzemelerin korozyona dayanımı kimyasal içeriği sayesinde sert koşullu ortamlarda (deniz suyu, asidik sıvılar vs.) dahi çok iyidir. Ayrıca 316 kalite malzemelerin kopma dayanımı (ultimate strength), 304 kalite malzemelere oranla çok daha yüksektir. Parçalar kaynakla birleştirilecekse, o kısımlar ısınmadan ötürü korozyon riskiyle karşı karşıya kalırlar. Böyle durumlardan kaçınmak için, daha az karbon içerikli olan 316L (1.4404) kalite paslanmaz çelik malzeme kullanılmalıdır. 316L kalite paslanmaz çelik ise 316 kalite paslanmaz çelik ile kimyasal içeriği açısından benzeşse de daha düşük oranda karbon içermektedir. Dolayısıyla 316L paslanmaz çelik kalın kesitlerde de kaynak sonrası tavlama gerektirmez.

Kalite Özelliklerinin Derecelendirilmesi

Genel ÖzelliklerPuanAçıklama
Korozyona Dayanımı:Bu malzemenin korozyona dayanımı oldukça iyidir. Daha sert koşullu ortamlarda dubleks (1.4462) kalite malzeme tercih edilebilir.
Mekanik Özellikleri:316L kalite malzeme, 304 ve 304L kalite malzemeye benzer mekanik özellikler göstermektedir. Daha yüksek mekanin dayanım için 431, dubleks (1.4462) veya 630 (1.4542 PH17.4) tercih edilebilir.
Dövülebilmeye Yatkınlığı:Bu kalite paslanmaz çelik, iyi bir dövülebilme yatkınlığına sahiptir.İçerisindeki düşük karbon sebebiyle dövülme anında kırılma ve çatlama riski daha düşüktür.
Kaynak Yapılabilirliliği:Bu kalite paslanmazın kaynak yapılabilirliliği iyidir. İçerdiği düşük karbon sebebiyle kaynak anında karbürlenme en aza indirgenmiş olur.
İşlenebilirliliği:Firmamız tarafından satılan 316L kalite batı menşeli malzemelerin tamamı iyi bir işlenebilirliğe sahiptir. Korozyona dayanımın önemsiz olduğu ortamlarda işlenebilirliğin daha kolay olması için 303 veya 430F kalite paslanmaz çelik ürünler tercih edilebilir.
NOT: Puanlar 5 üzerinden belirtilmiş olup, malzemenin özelliğinin anlaşılabilmesini kolaylaştırmaya yöneliktir. Herhangi bir değere dayanmadan sadece kaliteler arasında kıyaslama yapmaya yöneliktir.

Kullanım Alanları

316L kalite paslanmaz çeliğin kullanım alanı malzemenin kalitesi ve kimyasal içeriği sayesinde çok geniştir. Örneğin aşındıran sıvıların tanklarında ve saklama kazanlarında, kimya ve petrokimya endüstrisinde, buhar kazanlarında, boya endüstrisinde, gıda tesislerinde, madencilikte sıkça 316L kalite ve türevindeki kalitelerde paslanmaz çelik malzemeler kullanılır. 316L kalite paslanmaz çeliğin kimyasal içeriği ve  316 paslanmazlara oranla daha düşük karbon içermesi yüzünden, eğer parçalar kaynakla birleştirilecekse bu kısımlarda 316L kalite paslanmaz çeliklerin tercih edilmesi tavsiye edilir.

316L Kalite Paslanmaz Çelik Malzeme Listesi
Malzeme TipiMin Çap (mm)Max Çap(mm)
Paslanmaz Çelik Çubuk2250
Malzeme TipiMin Kenar (mm)Max Kenar (mm)
Paslanmaz Çelik AltıKöşe870
Paslanmaz Çelik LamaMin kalınlık: 5mm, maks kalınlık: 20mmMin genişlik: 20mm, maks genişlik: 100mm
Paslanmaz Çelik Kare12×12150×150

 

Kimyasal Bileşimi
KaliteCMnPSSiCrNiMo
316L (1.4404) 

0.030

 

2.0

 

0.045

 

0.03

 

1.0

 

16.0-18.0
arası

10.0-
14.0
arası
 

2.0-3.0
arası

 

Oda Sıcaklığındaki Mekanik Özellikleri
Kalite316L (1.4404) 
X2CrNiMo17-12-2
Kopma mukavemeti485 MPa
Akma mukavemeti, (%0.2)170 MPa
Sertlik, Rockwell (HB)95

 

Kalite Özelliklerinin Özeti
316L paslanmaz EN standardına göre 1.4404 kalite paslanmaz olarak numaralandırılmaktadır.
316L kalite paslanmaz aynı zamanda EN standartına göre X2CrNiMo17-12-2 olarakta adlandırılmaktadır.
316 ve 316L kalite paslanmaz dünyada 304 kalite paslanmazla beraber en yaygın kullanılan paslanmaz çelik kalitelerindendir.
Bu paslanmaz kalitesi öztenitik paslanmazlar sınıfına girer.
Bu paslanmaz çelik kalitesindeki malzemelere iyi şekil verilebilir ve iyi kaynak yapılabilir.
Bu kalitedeki paslanmazlar mıknatıs çekmez ve yüksek bir korozyon direncine sahiptir.
316L kalite paslanmaz çeliğin korozyon direnci, 304 ve 304L kalite paslanmaza göre daha iyidir

316 kalite paslanmaz çelik, 304 kalite paslanmaz çeliğin içerisine molibden ve daha fazla nikel eklenerek elde edilen bir malzeme kalitesidir. Bu içerik sayesinde 316 kalite malzemelerin korozyona dayanımı sert koşullu ortamlarda dahi (deniz suyu, asidik sıvılar vs.) çok iyidir. Ayrıca 316 kalite malzemelerin kopma dayanımı (ultimate strength), 304 kalite malzemelere oranla çok daha yüksektir.

316Ti ise, 316 kalite paslanmaz çeliğin içerisine titanyum eklenmiş halidir. Eğer malzeme 550 – 800°C arası yüksek sıcaklığa uzun süre maruz kalacaksa, 316Ti (1.4571) kalite paslanmaz çelik kullanılmalıdır.

316Ti paslanmazlar düşük miktarda titanyum içerirler. Bu oran ise genellikle % 0.5 kadardır. 316Ti kalite paslanmaz çeliklerin yüksek sıcaklıklardaki dayanım süresi 304 veya 316 paslanmaz çelik kalitelerine oranla daha uzundur.

Kalite Özelliklerinin Derecelendirilmesi

 Genel Özellikler Puan  Açıklama
Korozyona Dayanımı:Bu malzemenin korozyona dayanımı oldukça iyidir. Daha sert koşullu ortamlarda dubleks (1.4462) kalite malzeme tercih edilebilir.
Mekanik Özellikleri:316Ti kalite malzeme, 304 ve 304L kalite malzemeye benzer mekanik özellikler göstermektedir. Daha yüksek mekanin dayanım için 431, dubleks (1.4462) veya 630 (1.4542 PH17.4) tercih edilebilir.
 Dövülebilmeye Yatkınlığı: Bu kalite paslanmaz çelik, düşük bir dövülebilme yatkınlığına sahiptir. İçerisindeki titanyum ve diğer elementler malzemenin dövülme anında kırılmasına veya çatlamasına sebep olabilir.
 Kaynak Yapılabilirliliği: Bu kalite paslanmazın kaynak yapılabilirliliği sanılanın aksine iyidir. Daha yüksek oranda kaynak yapılacak yerlerde aynı kalitenin daha düşük karbon içeren versiyonu 316L tercih edilebilir.
 İşlenebilirliliği: Firmamız tarafından satılan 316Ti kalite batı menşeli malzemelerin tamamı üretim ardından çeşitli işlemlerden geçirilerek daha iyi bir işlenebilirliğe sahip olması sağlanmaktadır. Daha düşük korozyon direncinin kabuledilebildiği yerlerde işlenebilirliğin daha kolay olması için 303 veya 430F kalite paslanmaz çelik ürünler tercih edilebilir.
 NOT: Puanlar 5 üzerinden belirtilmiş olup, malzemenin özelliğinin anlaşılabilmesini kolaylaştırmaya yöneliktir. Herhangi bir değere dayanmadan sadece kaliteler arasında kıyaslama yapmaya yöneliktir.

Kullanım Alanları

316 kalite paslanmaz çelik grubunun kullanım alanı malzemenin kaliteli olmasısebebiyle çok geniştir. Örneğin; aşındıran sıvıların tanklarında ve saklama kazanlarında, kimya ve petrokimya endüstrisinde, buhar kazanlarında, boya endüstrisinde, gıda tesislerinde ve madencilikte sıklıkla 316 kalite ve türevindeki kalitelerde paslanmaz çelik malzemeler kullanılır.

316Ti Kalite Paslanmaz Çelik Malzeme Listesi
Malzeme TipiMin Çap (mm)Max Çap(mm)
Paslanmaz Çelik Çubuk10180
Malzeme TipiMin Ölçü (mm)Max Ölçü (mm)
Paslanmaz Çelik Altıköşe1746

 

Kimyasal Bileşimi
KaliteCMnPSSiCrNiMoTi
316Ti (1.4571)0.08max2.00.0450.0301.016.0-18.0 arası10.0- 14.0 arası2.0-3.0 arası0.70 max

 

Oda Sıcaklığındaki Mekanik Özellikleri
Kalite316Ti (1.4571) X6CrNiMoTi17-12-2
Kopma mukavemeti485 MPa
Akma mukavemeti, (%0.2)170 MPa
Sertlik, Rockwell (HB)

 

Kalite Özelliklerinin Özeti
316Ti paslanmaz EN standardına göre 1.4571 kalite paslanmaz olarak numaralandırılmaktadır.
316Ti kalite paslanmaz aynı zamanda EN standartına göre X6CrNiMo17-12-2 olarakta adlandırılmaktadır.
316Ti kalite paslanmaz, giderek polüleritesi artan ve kullanımı artan bir paslanmaz çelik kalitesidir, ancak kullanımı 316 ve 316L kalite paslanmaza oranla okadar yaygın değildir.
Bu paslanmaz kalitesi öztenitik paslanmazlar sınıfına girer.
Bu paslanmaz çelik kalitesinin kaynak yapılabilirliği iyidir ancak dövülerek şekil verilmesine uygun değildir.
Bu kalitedeki paslanmazlar mıknatıs çekmez ve yüksek bir korozyon direncine sahiptir.
316Ti paslanmaz, içerdiği titanyum sayesinde sürtünmelere karşıda dirençli bir paslanmaz çelik kalitesidir.
316Ti kalite paslanmaz çeliğin korozyon direnci, 304 kalite paslanmazlara göre daha iyidir.

310 kalite paslanmaz çelik, paslanmaz çelikler arasında ısıya ve yüksek sıcaklığa en dayanıklı malzemelerden birisidir. Malzemenin içerisindeki yüksek krom (Cr) ve Nikel (Ni) alaşımları sayesinde bu paslanmaz çelik kalitesi yüksek sıcaklıklarda bile oldukça iyi bir paslanma direncine sahiptir. 310 paslanmaz sürekli kullanımda yaklaşık 1100C derecelerdeki sıcaklıklara dahi dayanabilmektedir.

310 kalite paslanmaz çeliğin yaygın olarak kullanılan üç farklı versiyonu bulunmaktadır. Bunlar 310, 310S ve 310H kalitelerdir. Bu üç versiyon arasındaki temel fark, içerdikleri karbon miktarlarıdır. 310 kalitenin bu üç versiyonunu şu şekilde özetleyebiliriz.

 

310, 310S ve 310H Paslanmaz Çelik
-310 paslanmaz karbon miktarı C < 0.250 %
-310S paslanmaz karbon miktarı C < 0.080 %
-310H paslanmaz karbon miktarı 0.040 % < C < 0.100 %

Malzemenin içerisindeki karbon (C) miktarı arttıkça malzemenin korozyon direnci düşer ve malzemenin kaynak yapılabilirliği azalır.

Firmamızda bulunan 310 (1.4845) kalite paslanmaz malzemeler yaklaşık olarak %0.060 karbon miktarına sahiptir ve her üç 310 paslanmaz versiyonununda içermesi gereken karbon miktarları sınırları dahilindedir.

310 (1.4845) paslanmaz malzeme, oldukça yüksek sıcaklıklarda çalışması amacıyla üretilmiş bir paslanmaz çelik malzemedir. Bu malzeme sürekli olarak 1100 derece sıcaklıkta dahi kullanıma dayanabilmektedir. Bu kadar yüksek sıcaklıklarda çalışacak bir malzemenin iç yapısının oldukça homojen olması gerekmektedir. Homojen dağılım, malzemenin korozyon direncinde oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Kötü üretilmiş veya homojen olarak üretilememiş bir 310 kalite paslanmaz malzeme, sıcaklığa karşı yeteri direnci gösteremeyebilir.

Kalite Özelliklerinin Derecelendirilmesi

 Genel Özellikler Puan  Açıklama
Korozyona Dayanımı:   Malzeme 1000 derecenin üzerindeki sıcaklarda dahi çok iyi bir korozyon direncine sahiptir. Malzemenin maksimum kullanım sıcaklığı 1100 derecedir.
 Mekanik Özellikleri: Malzeme yüksek sıcaklıklarda dahi ortalama olan mekanik özelliğini koruyabilmektedir.
 Dövülebilmeye Yatkınlığı: 
Kaynak Yapılabilirliliği:  Malzemenin kaynak yapılabilirliği iyidir. Özellikle firmamızdaki 310 kalite malzemeler düşük karbonlu olmaları sebebiyle standart 310 kalitelere oranla daha iyi bir kaynak yapılabilirliğine sahiplerdir.
İşlenebilirliliği:Malzeme iyi işlenebilmesi için özel olarak yumuşatılmaktadır ve firmamızdaki 310 kalite malzemeler, benzerlerine oranla daha rahat işlenebilmektedir.
 NOT: Puanlar 5 üzerinden belirtilmiş olup, malzemenin özelliğinin anlaşılabilmesini kolaylaştırmaya yöneliktir. Herhangi bir değere dayanmadan sadece kaliteler arasında kıyaslama yapmaya yöneliktir.

Kullanım Alanları

Bu paslanmaz çelik kalitesi kimya endüstrisinde, makina endüstrisinde oldukça sık kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra cam ve cam imalatı sektöründe çeşitli aparatlarda ve takımlarda kullanılmaktadır.

310 paslanmaz çelik yüksek sıcaklığın olduğu ocaklarda, madenlerde, fırınlarda ve kazanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. 310 paslanmaz çeliğin kullanıldığı bir diğer alan ise Alüminyum ve bronze kalıplarıdır.

Kısacası 310 (1.4845) paslanmaz çelik, yüksek sıcaklığın olduğu ve iyi bir korozyan direnci gereken hemen hemen her yerde kullanılabilir.

 

310 Paslanmazın Korozyon Direnci

310 paslanmaz çeliğin sürekli kullanımda farklı ortamlardaki sıcaklıklara dayanımını şu şekilde özetleyebiliriz.

-Oksitlenme Atmosferinde: ~1100°C
-Kükürtlü Oksitlenme: ~1000°C
-Sementasyon Azaltılması: ~1000°C
-Kükürt Azaltılması: ~750°C

Not: 310 kalite malzemenin kullanıldığı hiçbir koşulda 1100°C nin geçlmemesi gerekmektedir. 1100°C bu malzemenin son sınırıdır ve mümkünse son sınıra ulaşılmıcak sıcaklıklarda malzemenin çalışması önerilmektedir. Malzemenin sıcaklığa dayanımı, bulunduğu ortama, malzemenin yüzeyinde yapılan işleme göre değişkenliik gösterebilmektedir.

 

310 Kalite Paslanmaz Çelik Malzeme Listesi
Malzeme TipiMin Çap (mm)Max Çap(mm)
Paslanmaz Çelik Çubuk6100

 

Kimyasal Bileşimi
KaliteCMnSiPSCrNiMo
310 (1.4845)%0.08 max%2.0 max%0.75 max%0.045 max%0.03 max%25%20.5%0.75 max

 

Oda Sıcaklığındaki Mekanik Özellikleri
Kalite310 (1.4845) X8CrNi25-21
Kopma mukavemeti500 – 900 MPa
Akma mukavemeti, (%0.2)210 MPa (min)
Sertlik, Rockwell (HB)192 max

 

Oda Sıcaklığındaki Fiziksel Özellikleri
ÖzelliklerDeğerler
Öz kütlesi (Özgül ağırlığı)7900kg/m³
Erime Sıcaklığı1450°C
Elastisite modülü (Modulus of Elasticity)200GPa
Elektriksel direnç miktarı0.072×10^-6 Ωm
Isı geçirgenliği (100°C’de)14.2 W/m.K
Isı geçirgenliği (500°C’de)18.5 W/m.K

 

Kalite Özelliklerinin Özeti
310 paslanmaz EN standardına göre 1.4845 kalite paslanmaz olarak numaralandırılmaktadır.
310 kalite paslanmaz aynı zamanda EN standartına göre X8CrNi25-21 olarakta adlandırılmaktadır.
Bu paslanmaz çelik kalitesi yüksek sıcaklıklarda kullanılan en yaygın paslanmaz çelik kalitesidir.
Firmamızdaki 310 kalite malzeme ortalama %0.060 C karbon miktarına sahiptir ve 310, 310S ve 310H malzemelerin her üçününde içermesi gereken karbon miktarına sahiptir.
Firmamızdaki Ugitech fabrikasının üretimi 1.4845 (310) kalite malzemeler, 1100°C sıcaklıklarda bile iyi bir paslanma direncine sahiptir.
Bu kalitedeki paslanmazlar mıknatıs çekmez ve çok iyi bir korozyon direncine sahiptir.

 

 

310 Kalite Paslanmaz Çelik Alternatifleri
KALİTE Bu kalite hangi durumlarda 310 kalite paslanmaz yerine tercih edilebilir?
309 (1.4828) – 309S (1.4833)310 paslanmaz, 1100°C lerde çalışabilmektedir. 309 paslanmaz malzeme ise daha düşük sıcaklıklara dayanabilmektedir. Sıcaklık çok yüksek değilse, fiyatı daha uygun olduğu için 309 kalite paslanmaz malzeme tercih edilebilir.
310S (1.4845)Bu malzeme, 310 kalite malzemenin daha az karbon oranına sahip bir versiyonudur. Malzeme standart 310 kaliteye göre daha az karbon içermektedir ve bu sayede standart 310 kaliteye göre daha iyi bir korozyon direncine sahiptir. Firmamızda satılan 310 kalite malzemeler, 310S kalite malzemenin içermesi gereken karbon miktarı sınırlarına sahiptir ve yüksek ısılarda standart 310 kalite malzemeye göre daha iyi bir paslanma direnci göstermektedir.
310H (1.4845)Bu malzeme, 310 kalite malzemenin 0.040 % < C < 0.100 % karbon oranına sahip bir versiyonudur. Malzeme standart 310 kaliteye göre daha az karbon içermektedir ve bu sayede standart 310 kaliteye göre daha iyi bir korozyon direncine sahiptir. Firmamızda satılan 310 kalite malzemeler, 310H kalite malzemenin içermesi gereken karbon miktarı sınırlarına sahiptir ve yüksek ısılarda standart 310 kalite malzemeye göre daha iyi bir paslanma direnci göstermektedir.
314 (1.4841) Bu kalite malzeme, firmamızda satılan 310 kalite paslanmaz malzemeye oldukça benzemektedir. 310 kaliteden biraz daha iyi bir sıcaklık dayanımına sahiptir. 314 kalite malzeme bulunabilirlik açısından yaygın değidir. 314 kalite, standart 310 kalite malzemeye göre 30-50°C arasında daha yüksek sıcaklıklara dayanabilmektedir.

420 kalite paslanmaz çeliklerin ısıl işlemden sonra gerilime dayanımı yüksektir. Normal şartlar altında bu malzeme ortalama bir korozyon direncine sahiptir. 420 martensitik paslanmaz çelikler grubuna girmektedir. Tavlanmış haliyle işenebilirliği gayet iyidir ve tavlanmış haldeki 420 malzemenin talaşı kolay kırılır, talaş sarması yapmaz. Bu kalite paslanmaz malzeme ısıl işlem ardından oldukça yüksek yüzey sertliklerine çıkabilmektedir.

Kalite Özelliklerinin Derecelendirilmesi

 Genel Özellikler PuanAçıklama
Korozyona Dayanımı:Korozyon dayanımı ortalama olan bu malzeme, çok zor koşullu ortamlarda paslanma yapabilir. Daha zor koşullu ortamlarda 304, asitin bulunduğu ortamlarda ise 316L kalite paslanmaz kullanılması önerilir.
Mekanik Özellikleri:  Mekanik özellikleri tavlanmış şekilde ortalama olan bu malzeme, ısıl işlemden sonra oldukça kuvvetli bir mekanik yapıya sahip hale gelir. Isıl işlemle uğraşmak istemeyenler ve kuvvetli bir mekanik özellik isteyenler 431 kalite veya 630 kalite paslanmaz çelik malzemeyi tercih edebilir.
 Dövülebilmeye Yatkınlığı:  Özellikle bıçak gibi sert yüzeyistenen yerlerde 420 kalite dövülerek sekillendirilir ve ardından ısıl işleme tabi tutularak yüzeyininde sert bir yapıya sahip olması sağlanır. Bu malzeme ısıl işlemden sonra daha kırılgan bir yapıya sahip olur ve ısıl işlemden sonra dövülmesi tavsiye edilmez.
 Kaynak Yapılabilirliliği:Kaynak yapılabilirlik özelliği ortalama düzeyde olan bu malzeme yoğun kaynak olan bir ortamda dahi kullanılabilir. Bu malzemenin kaynağı esnasında en dikkat edilmesi gereken nokta, kaynak yapılacak diğer yüzeyin nasıl bir malzeme olduğudur. Örneğin 420 ile 304 kalite paslanmaz kaynak yapılarak birleştirileceği zaman, daha dikkatli ve özenli olmak gerekmektedir.
 İşlenebilirliliği:   İçerdiği yüksek karbon oranına rağmen tavlanmış haldeki 420 kalite paslanmaz çelik malzemeler oldukça iyi bir işlenebilirliğe sahiptir. Ancak ısıl işlemden sonra işlenebilirlik kolaylığı bir miktar azalabilir. Tavlanmış haldeki 420 kalite malzemenin talaşı çok kolay kırılır ve bu sayede talaş sarması gibi bir problem işleme anında en aza indirgenmiştir.
 NOT: Puanlar 5 üzerinden belirtilmiş olup, malzemenin özelliğinin anlaşılabilmesini kolaylaştırmaya yöneliktir. Herhangi bir değere dayanmadan sadece kaliteler arasında kıyaslama yapmaya yöneliktir.

Kullanım Alanları

420 kalite paslanmaz çelik genellikle makine endüstrisinde, petrol ve petro kimya endüstrilerinde, gıda ve gıda üretim tesislerinde, dekorasyonlarda, ulaşımda, saftlarda, pistonlarda ve valflerde sıklıkla kullanılır.

420 Kalite Paslanmaz Çelik Malzeme Listesi
Malzeme TipiMin Çap (mm)Max Çap(mm)
Paslanmaz Çelik Çubuk5300

 

Kimyasal Bileşimi​
KaliteCMnPSSiCr
420 (1.4021)0.201.0 max0.04 max0.03 max1.0 max13.0
420 (1.4028)0.301.0 max0.04 max0.03 max1.0 max13.0
420 (1.4034)0.461.0 max0.04 max0.03 max1.0 max13.0

 

Oda Sıcaklığındaki Mekanik Özellikleri
Kalite420 (1.4021 – 1.4028 – 1.4034) X20Cr13  X30Cr13  X46Cr13
Kopma mukavemeti800-950 MPa (Bu değerler malzeme ancak ıslahlıysa (Quenched and Tempered) veya malzemeye ısıl işlem yapıldıysa geçerlidir)
Akma mukavemeti, (%0.2)600 MPa (Bu değerler malzeme ancak ıslahlıysa (Quenched and Tempered) veya malzemeye ısıl işlem yapıldıysa geçerlidir)

 

Kalite Özelliklerinin Özeti
420 paslanmaz EN standardına göre 1.4021 kalite paslanmaz olarak numaralandırılmaktadır. Bu paslanmaz çelik kalitesinin sıklıkla kullanılan iki farklı versiyonu daha vardır. Bunlar 1.4028 (X30Cr13) ve 1.4034 (X46Cr13) kalite paslanmaz çelik malzemelerdir.
420 kalite paslanmaz aynı zamanda EN standartına göre X20Cr13 olarakta adlandırılmaktadır.
Bu kalite paslanmaz malzemenin en önemli özelliği ısıl işlemle sertleştirilebilmesidir.
420 (1.4021) kalite paslanmaz çelik malzeme ısıl işlemden sonra yüksek bir yüzey sertliğine sahip hale gelir ve ısıl işlemi yapılmış malzeme sürtünmeye karşı dirençlidir.
Bu paslanmaz kalitesi martenzitik paslanmazlar sınıfına girer.
Bu paslanmaz çelik kalitesi tavlanmış haldeyken rahat bir işlenebilirliğe sahiptir. En önemli özelliği talaşı kolay kırılır ve talaş sarması yapmaz.
Bu kalitedeki paslanmazlar mıknatıs çeker ve ortalama bir korozyon direncine sahiptir.

440B (1.4112) ve 440C (1.4125) kalite malzemelerin daha gelişmiş versiyonu olarak adlandırlılan ve FRANSIZ UGITECH fabrikası tarafından geliştirilen 440M (1.4116N) kalite paslanmaz çelik malzeme, muadilleriyle kıyaslandığı zaman daha iyi bir paslanma direncine ve çok daha iyi bir işlenebilirliğe sahiptir. Bu kalite malzemenin en önemli özelliği ısıl işlem ardından oldukça yüksek sertliklere çıkabilmesidir. 440M (1.4116N) kalite malzeme, 440A (1.4112) ve 440C (1.4125) kalite malzemenin AZOT (NİTROJEN) ilave edilmiş ve FRANSIZ UGITECH fabrikası tarafından geliştirilmiş versiyonudur. Isıl işlem ardından yaklaşık 57-60 HRC sertlik alabilen bu malzemenin işlenebilirliği 420 (1.4034) kalite malzemeye yakındır.

 

Kalite Özelliklerinin Derecelendirilmesi

 

Genel ÖzelliklerPuanAçıklama
Korozyona Dayanımı Bu malzeme oldukça yüksek miktarda karbon içerdiği için çok aşırı sert koşullu ortamlarda paslanma direnci açısından çok iyi değildir. Ancak öte yandan 440B (1.4112) ve 440C (1.4125) kalite malzemelere oranla daha iyi paslanma direncine sahip bir malzemedir.
Mekanik Özellikleri Bu malzeme ısıl işlem öncesinde ortalama düzeyde bir mekanik kuvvete sahiptir ancak ısıl işlem ardından bu malzemenin mekanik değerli oldukça üst seviyelere çıkabilmektedir.
Dövülebilmeye YatkınlığıBu tarz malzemeler içerdiği yüksek karbon sebebiyle dövülebilmeye elverişli değildir ve gnellikle bu tarz bir işlem için uygun değildir.
Kaynak YapılabilirliliğiYüksek karbon seviyesi sebebiyle bu kalite kaynak için çok uygun bir paslanmaz çelik kalitesi değildir.
İşlenebilirliliği İşlenebilirlik açısından 420 (1.4034)kalite malzemeyle hemen hemen aynı işlenebilirlik derecesine sahip bu malzeme, 440B (1.4112) ve 440C (1.4125) kalite malzemelerden daha iyibir işlenebilirliğe sahiptir. Yüksek karbon miktarı malzemenin talaşlarının kolay kırılmasına ve işleme esnasında talaş sarmasının en aza inmesine yardımcı olmaktadır.
Not: Puanlar 5 üzerinden belirtilmiş olup, malzemenin özelliğinin anlaşılabilmesini kolaylaştırmaya yöneliktir. Herhangi bir değere dayanmadan sadece kaliteler arasında kıyaslama yapmaya yöneliktir.

 

Kullanım Alanları

 

440B ve 440C kalitelere muadil olarak üretilmiş bu kalite malzeme, yüksek yüzey sertliği istenilen hemen hemen hertürlü alanda kullanılabilmektedir. Bıçaklık malzeme olarakta adlandırılan bu kalite malzeme, yüksek sertlik istenen her türlü matkap ucunda, medikal parçalarda, sürtünmeden kaynaklı aşınmanın olduğu yerlerde kullanılabilmektedir.

440M Kalite Paslanmaz Çelik Malzeme Listesi
Malzeme TipiMin Çap (mm)Max Çap(mm)
  Paslanmaz Çelik Çubuk5110

 

Kimyasal Bileşimi
KaliteCMnPSSiCrMo N V
440M (1.4116N)%0.48-0.55%1.0 max%0.040 max%0.015 max%1.00 max

%14-15

%0.5-0.8 %0.05-0.15 %0.10-0.15

 

Oda Sıcaklığındaki Mekanik Özellikleri
Kalite440M (1.4116N) X50CrMoV15
Kopma mukavemetiMin 650MPa (min) – Isıl işlem öncesi
Akma mukavemeti, (%0.2)Min 350MPa (min) – Isıl işlem öncesi
Sertlik, Rockwell (HRC)~57-60 HRC (Isıl işlem ardından)

 

Oda Sıcaklığındaki Fiziksel Özellikleri
ÖzelliklerDeğerler
Öz kütlesi (Özgül ağırlığı)7700 kg/m³
Young’s Modulus215000 N/mm²
 Elektriksel direnç miktarı 0.065×10^-6 Ωm
 Isı geçirgenliği 30 W/m.K

 

Kalite Özelliklerinin Özeti
440M paslanmaz EN standardına göre 1.4116N kalite paslanmaz olarak numaralandırılmaktadır.
440M kalite paslanmaz aynı zamanda EN standartına göre X50CrMoV15 olarakta adlandırılmaktadır.
Bu kalite malzeme ısıl işlem sonrası 57-60 HRC sertlik alabilmesiyle meşhurdur.
Bu paslanmaz kalitesi nitrojen ilave edilmiş martesitik paslanmazlar sınıfına girer
Bu paslanmaz çelik kalitesindeki malzemeler 420 kalite kadar iyi bir işlenebilirliğe sahiptir.
Bu kalitedeki paslanmazlar mıknatıs çeker. (Isıl işlem sonrası manyetiklik oldukça alt seviyelere inebilir ve malzeme mıknatıs çekmez hale gelebilir)

 

440M Kalite Paslanmaz Çelik Alternatifleri
KALİTEBu kalite hangi durumlarda 440M kalite paslanmaz yerine tercih edilebilir?
440B (1.4112)440B kalite 440M kaliteye göre daha kötü bir paslanma direncine sahiptir. 440B malzeme daha kırılgandır ve daha pahalıdır. 440M kalitenin bulunmadığı durumlarda tercih edilebilir.
440C (1.4125)440C kalite 440M kaliteye göre daha kötü bir paslanma direncine sahiptir. Malzeme çok daha kırılgan bir yapıya sahiptir ve daha pahalıdır. 440C (1.4125) kalite biraz daha yüksek sertlik alabilmektedir ve maksimum sertlik istenilen durumlarda 440M yerine tercih edilebilir.
420 (1.4034)Bu kalite malzeme 420 kalite paslanmaz çelik grubunun en yüksek sertlik alabilen versiyonudur. Malzeme oldukça yüksek sertliklere çıkabilmektedir ancak paslanma direnci çok iyi değildir ve 420 kalitenin bu versiyonunu bulmak oldukça güçtür.
420 (1.4021)420 kalitenin bu versiyonu en yaygın bulunabilecek 420 kalitesidir ve daha az sertliğin yerterli olduğu durumlarda (~50HRC) veya maliyetin daha düşük olması istenildiği zaman tercih edilebilir.

431 paslanmaz çelik hem krom hem de nikel içeren bir paslanmaz çelik kalitesidir. 431 kalite paslanmaz çelik ısıl işlemle birlikte kopmaya karşı direnci çok yüksek hale getirilebilen bir paslanmaz çelik türüdür. Bu paslanmaz çelik kalitesi aynı zamanda 4057 veya 1.4057 olarakta adlandırılmaktadır. Bu paslanmaz çelik kalitesinin standart üretiminde üretim sonrası ısıl işlem görmesi mevcuttur ve firmamızdaki 431 (1.4057) kalite malzemeler QT800 veya QT900 ısıl işlemli olarak satılmaktadır. 1.4057 paslanmaz ısıyı iyi iletir ve polisaj için uygun bir malzemedir. 431 kalite malzemeler sıcak ortamda bile iyi bir yüzey yapısına sahiptir. 431 kalite paslanmaz çelik 1.4057 kalite paslanmaz çelik olarak da adlandırılmaktadır ve ayrıca bu paslanmaz çelik X17CrNi16-2 olarakta birçok ortamda gösterilebilmektedir.

 

Kalite Özelliklerinin Derecelendirilmesi

 

Genel ÖzelliklerPuanAçıklama
Korozyona Dayanımı  Bu paslanmaz çelik kaliteisnin korozyana dayanımı birçok ortam için gayet iyi bir seviyededir. Bu malzeme X20Cr13 (420) kaliteye oranla çok daha iyi bir paslanmazlık direncine sahiptir ve hem sertlik hemde paslanma direnci istenen ortamlarda sıklıkla tercih edilebilmektedir.
Mekanik Özellikleri  431 (1.4057) paslanmaz çelik malzeme üretim ardından ısıl işlem görmektedir ve firmamız Kayacımetal o şekilde ulaşmaktadır. Genellikle QT800 veya QT900 ısıl işlemli olarak gelen bu malzemede QT’nin yanında yazan rakam, bu malzemenin MPA cinsnden minimum kopma dayanımını göstermektedir.
Dövülebilmeye Yatkınlığı1.4057 kalite malzeme içerdiği nikel sayesinde biraz dövülebilmeye yatkındır ancak %0.17 civarında içerdiği karbon sebebiyşle dövülebilmeye çok uygun bir paslanmaz çelik kalitesi değildir.
Kaynak Yapılabilirliliği4057 kalite malzemeye kaynak yapılması fazla tavsiye edilmez ancak bazı durumlarda malzemeye kaynak işlemi uygulanabilir.
İşlenebilirliliğiMalzemenin hyam hali bile ısıl işlemlidir ve yüzey sertlik değeri (fabrikadan gelmiş malzemelerin bile) min 30-32 HRC civarındadır. Dolayısıyla sert ve mukavemet yüksek bir malzemedir ve işlemesi diğer paslanmazlara göre biraz daha zor olabilir.
Not: Puanlar 5 üzerinden belirtilmiş olup, malzemenin özelliğinin anlaşılabilmesini kolaylaştırmaya yöneliktir. Herhangi bir değere dayanmadan sadece kaliteler arasında kıyaslama yapmaya yöneliktir.

 

Kullanım Alanları

 

431 kalite paslanmaz çelikler civata ve somun yapımında, pervane şaftlarında, pompa şaftlarında, mikser çubuklarında, marin teçhizatlarında ve laboratuvar ekipmanlarında kullanılmaktadır.

431 Kalite Paslanmaz Çelik Malzeme Listesi
Malzeme TipiMin Çap (mm)Max Çap(mm)
  Paslanmaz Çelik Çubuk6250

 

431 Kalite Paslanmazların Kimyasal Bileşimi
KaliteCMnPSSiCrNi
431 (1.4057)0.12-
0.20
1.0
max
0.04
max
0.03
max
1.0
max
15.0-
18.0
arası
2.0-3.0
arası

 

431 Kalite Paslanmazların Mekanik Özellikleri
Kalite431 (1.4057) X17CrNi16-2
Kopma mukavemeti800-1050 MPa
Akma mukavemeti, (%0.2)600 MPa

 

431 Paslanmaz Çelik Hakkında Özet Bilgi

431 kalite paslanmaz çelik ısıl işlemle sertleştirilebilir.
431 kalite paslanmazlar iyi bir yüzey yapısına sahiptir.
431 kalite paslanmaz aynı zamanda EN standartına göre 1.4057 olarak veya X17CrNi16-2 olarakta adlandırılmaktadır.
431 kalite paslanmaz çeliklerin korozyon direnci yüksektir.
431 paslanmaz çelik malzemeler parlatmaya (polisaja) uygundur.

430 kalite paslanmaz çelik özellikleri bakımından ferretik sınıfına giren, düşük karbonlu ve krom içerikli bir paslanmaz çelik kalitesidir. 430 paslanmaz malzemelerin kaynak yapılabilirliği sınırlıdır. Öte yandan 430 paslanmaz çelikler nikel ve molybden içermedikleri için 300 serisi paslanmaz çeliklere oranla fiyat açısından daha uygunlardır. Bu kalitedeki paslanmazlar kullanıldığı malzemelerde iyi bir yüzey görünümü sağlarlar. 430 kalite paslanmaz çelik malzemeler Nikel içermediği için mıknatıslanma yapabilir. 430 kalite paslanmaz çelik 1.4016 paslanmaz çelik olarak da adlandırılmaktadır. X6Cr17 olarakta adlandırılabilen bu paslanmaz çelik kalitesi ısıl işlem görmez ve 431 kaliteyle sıklıkla karıştırılabilmektedir. 430 ve 431 kalite malzemeler birbirlerinden oldukça farklı paslanmaz çelik kaliteleridir ve hiçbir açıdan benzememektedir.

 

Kalite Özelliklerinin Derecelendirilmesi

 

Genel ÖzelliklerPuanAçıklama
Korozyona Dayanımı 430 kalite paslanmaz çelik malzeme krozyona karşı çok yüksek bir mukavemete sahip değildir. Genellikle dekoratif amaçlı imalatın olduğu yerlerde kullanılan bu paslanmaz çelik kalitesi fiyat bakımında uygundur ve paslanma probleminin çok olmayacağı yerlerde tavsiye edilir. Dış ortam, nemli ortam bu malzemenin paslanmasına sebebp olabilir.
Mekanik Özellikleri Bu paslanmaz çelik kalitesi mekanik olarak ortalamanın üzerinde bir mekanik kuvvete sahiptir. Çok yüksek mukavemetin gerektiği yerlerde tercih edilmese de paslanma direncinin düşük olabileceği ve maknik kuvvet istenen yerlerde özellikle fiyat avantajı sayesinde tercih edilebilir.
Dövülebilmeye Yatkınlığı430 (1.4016) malzeme dövülme için fazla tavsiye edilmez ve bu kalite dövülme esnasında kırılabilir.
Kaynak Yapılabilirliliği1.4016 kalite malzeme kaynak yapılması için uygun bir paslanmaz çelik kalitesi değildir ve kaynak yapılması tavsiye edilmez.
İşlenebilirliliği430 kalite malzemenin işlenebilirliği ortalama düzeydedir ve bu malzemenin içerisinde kükürt eklenmiş versiyonu olan 430F kalite yoğun işlemenin olduğu ortamlarda tercih edilebilir.
Not: Puanlar 5 üzerinden belirtilmiş olup, malzemenin özelliğinin anlaşılabilmesini kolaylaştırmaya yöneliktir. Herhangi bir değere dayanmadan sadece kaliteler arasında kıyaslama yapmaya yöneliktir.

 

Kullanım Alanları

 

430 paslanmaz çelik çubuk ve bu kaliteden üretilen malzemelerin kullanımı son dönemlerde dünyada ve Türkiye’de hızlı bir biçimde artış göstermektedir. Bu kalitedeki malzemelerin hareketli parçalarda ve çarpışmanın olduğu parçalarda kullanılması tavsiye edilmemektedir. 430 paslanmaz çubuk çeşitli şekillerde işlenerek dekoratif amaçlı yapılarda, otomativ endüstirisinde, yıkama makinelerinde, parlak yüzey istenen uygulamalarda, ev gereçlerinde ve mutfak eşyalarında kullanılmaktadır. Özellikle bulaşık makinelerinde ve buzdolaplarında sıklıkla 430 kalite malzemeler kullanılmaktadır.

 

430 Kalite Paslanmaz Çelik Malzeme Listesi
Malzeme TipiMin Çap (mm)Max Çap(mm)
  Paslanmaz Çelik Çubuk630

 

Kimyasal Bileşimi​
KaliteCMnPSSiCrNi
430 (1.4016)0.12 max1.00.045 max0.03 max1.0 max16.0-18.0
arası
0.75 max

x

 

Oda Sıcaklığındaki Mekanik Özellikleri
Kalite430 (1.4016) X6Cr17
Kopma mukavemeti520 MPa
Akma mukavemeti, (%0.2)250 MPa
Sertlik, Rockwell B (HR B)92

 

430 Paslanmaz Çelik Hakkında Özet Bilgi
430 kalite paslanmaz çelik, ferretik paslanmazlar grubuna girmektedir.
430 ya da 1.4016 paslanmaz, dünyada ve ülkemizde kullanımı hızlı bir şekilde artış gösteren bir paslanmaz çelik kalitesidir.
430 kalite paslanmaz aynı zamanda EN standartına göre X6Cr17 olarakta adlandırılmaktadır.
430 kalite paslanmaz çelikler parlatmaya (polisaja) ve şekillendirmeye uygunluğu ile bilinmektedir.
430 paslanmaz çelik malzemeler mıknatıs çeker.
430 kalite paslanmazların korozyon direnci düşüktür.

430F kalite malzeme kükürt içeren bir paslanmaz çelik kalitesidir. 1.4105 yani 430F kalite malzeme içerdiği bu kükürt sayesinde oldukça iyi bir işlenebilirlik değerine sahiptir ve paslanmaz malzemeler arasında işlenebilme konusunda 303 kalite malzemeyide geçerek en iyi işlenebilen paslanmaazlardan birisi olarak bilinmektedir. Bu malzeme 430 (1.4016) kaliteye benzemektedir ve 430 kalitenin içerisine kükürt eklenmiş versiyonu olarakta adlandırabiliriz. Öte yandan içerdiği kükürt, malzemenin zaten yüksek olmayan paslanma direncini biraz daha düşürmektedir. 430F (1.4105) kalite malzemenin korozyon direnci çok iyi değildir.

 

 

Kalite Özelliklerinin Derecelendirilmesi

 

Genel ÖzelliklerPuanAçıklama
Korozyona Dayanımı:430F kalite malzeme korozyona karşı çok dayanıklı bir paslanmaz çelik kalitesi değildir. İçerdiği yüksek seviyedeki kükürt ve diğer paslanma direncini arttıracak elemenlerin az olması veya hiç olmaması sebebiyle 430F (1.4105) kalite malzeme korozyona karşı çok dayanıklı değildir.
Mekanik Özellikleri:430F kalite malzemenin üretim amacındaki ilk sebep malzemenin iyi işlenebilirliğe sahip olması olduğu için bu kalite malzemede mekanik değerler ön planda değildir ve 430F kalite malzeme mekanik olarak düşük değerlere sahiptir.
Dövülebilmeye Yatkınlığı:Bu malzemenin dövülebilmeye yatkınlığı iyi değildir ve bu özellik bakımından kullanılması tavsiye edilmez.
Kaynak Yapılabilirliliği:Yüksek miktarda kükürt içeren bu kalite malzeme kaynak için uygun bir paslanmaz çelik kalitesi değildir ve kaynağın olduğu yerler için kesinlikle tavsiye edilmez.
İşlenebilirliliği:430F (1.4105) paslanmaz malzeme işlenebilirliği en yüksek olan Kayacımetal paslanmaz kalitesidir ve işlenebilirlik açısından 303 kaliteden bile daha iyi olan bu paslanmaz çelik kalitesi neredeyse bir otomat çeliği kadar rahat işlenebilmektedir.
NOT: Puanlar 5 üzerinden belirtilmiş olup, malzemenin özelliğinin anlaşılabilmesini kolaylaştırmaya yöneliktir. Herhangi bir değere dayanmadan sadece kaliteler arasında kıyaslama yapmaya yöneliktir.

 

Kullanım Alanları

 

430F kalite malzeme genelde ulaşım araçlarında, elektronik ekipmanlarda, gıda ve gıda üretim tesislerinde, dekorasyonlarda kullanılmaktadır

 

430F Kalite Paslanmaz Çelik Malzeme Listesi

Malzeme TipiMin Çap (mm)Max Çap(mm)
Paslanmaz Çelik Çubuk565

 

Oda Sıcaklığındaki Mekanik Özellikleri
Kalite430F (1.4105) X6CrMoS17
Kopma mukavemeti430-630 MPa
Akma mukavemeti, (%0.2)250 MPa
Sertlik, Rockwell B (HR B)200

 

Kalite Özelliklerinin Özeti
430F (1.4105) kalite paslanmaz çelikler, ferretik paslanmazlar grubuna girmektedir.
430F (1.4105) kalite paslanmaz malzeme EN sınıfına göre aynı zamanda X6CrMoS17 olarakta adlandırılmaktadır.
Bu kalite malzeme mıklatıs çeker.
Korozyon direnci düşüktür ve korozif ortamlarda paslanma olabilir.
430F (1.4105) kükürt içerir, dolayısıyla işlenebilirliği 430’a göre daha iyidi

Dubleks paslanmaz çelik (1.4462 ya da 4462 paslanmaz çelik), aşırı derecede korozyona karşı dayanıklı bir paslanmaz çelik kalitesidir. 4462 kalitesindeki bu paslanmazlar 304 ve 316 kalite malzemelere oranla paslanmaya karşı daha yüksek bir direnç gösterip, kimyasal olarak hem östenitik hem de ferretik paslanmaz çelik özellikleri taşırlar. Bu kalitedeki paslanmaz ferretik paslanmaz çeliklere göre daha sert olup, östenitik malzemelere göre ise kopmaya karşı iki kat daha dirençlidirler. Ülkemizde bu paslanmaz çelik kalitesi yerine göre (İngilizce ismiyle) “duplex paslanmaz” olarak da anılmaktadır. 1.4462 Kayacımetal stoklarında bulunan ve en fazla tekne ve yat şaftı olarak kullanılan paslanmaz malzemelerin başında gelmektedir ve hem korozyon dayanımı hemde mekanik dayanım bakımından sıklıkla tercih edilmektedir.

 

 

Kalite Özelliklerinin Derecelendirilmesi

 

Genel ÖzelliklerPuanAçıklama
Korozyona Dayanımı:Dubleks paslanmazlar sınıfının en yaygını olan 1.4462 dubleks paslanmaz çelik mükemmel bir korozyon direncine sahiptir. Bu paslanmaz çelik kalitesi mıknatıs tuttuğu için paslanma direnci düşük sanılabilir ancak aksine bu paslanmaz çelik kalitesi mükemmel bir korozyon direncine sahiptir. Bu kalite 316L paslanmazlada karıştırılabilir ancak özellkler bakımından dubleks malzeme 316L kaliteden çok daha üstün bir malzemedir. (Korozyon direnci, mekanik özellikler açısından)
Mekanik Özellikleri:Korozyon dayanımı çok iyi olan 1.4462 kalite malzemenin mekanik özellikleride oldukça yüksektir. Günlük hayatta sıklıkla kullanılan 304 ve 316L kalite paslanmaz çeliklerden %30 ile %70’e varan oranlarda 1.4462 kalitenin daha iyi bir mekanik dayanımı mevcuttur. Dubleks malzeme hem yüksek dayanım hemde yüksek korozyon direnci istenen ortamlarda sıklıkla kullanılmaktadır.
Dövülebilmeye Yatkınlığı:Bu paslanmaz çelik kalitesinin asıl amacı yüksek korozyon direnci ve iyi mekanik özellikler olduğu için dövülebilme özelliği düşüktür ve dövülmesi tavsiye edilmemektedir.
Kaynak Yapılabilirliliği:14462 dubleks malzemelerin kaynak yapılabilirliği kötüdür ancak bu kaynak yapılamıyacağı anlamına gelmez ve birçok kaynak elektrot üreticisi bu kaliteye uygun elektrotlar ve kaynak telleri üretmektedir.
İşlenebilirliliği:İşlenebilirliği düşük gibi gözüksede Kayacımetal müşterileri bu kalite malzemelerin işlemesinde bir sıkıntı yaşamamaktadır ancak bu bir otomat malzemesi değildir ve maksimum işlenebilirlik beklemek yanlıştır.
NOT: Puanlar 5 üzerinden belirtilmiş olup, malzemenin özelliğinin anlaşılabilmesini kolaylaştırmaya yöneliktir. Herhangi bir değere dayanmadan sadece kaliteler arasında kıyaslama yapmaya yöneliktir.

 

Kullanım Alanları

 

Dubleks paslanmaz Türkiye’de ve dünyada son zamanlarda kullanımı büyük bir artış gösteren bir paslanmaz çelik kalitesidir. Dubleks paslanmaz çelik, 304 ve 316 kalite paslanmaz çeliklere benzer özellikler göstermesinin yanı sıra, dayanıklılık değerleri (akma, kopma ve burulma) oldukça yüksek seviyede olduğu için sağlamlığın ve hafifliğin gerek duyulduğu birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır.

Bu paslanmaz çelik kalitesi diğer kalitelere oranla kilogram başı maliyet açısından daha yüksek olsa bile daha ince malzemelerde bile yüksek dayanıklılık seviyesine ulaşabildiği için fiyat/performans açısından öne çıkan bir üründür. Sağlamlık, esneklik ve dayanıklılık gerektiren alanlarda sıklıkla kullanılan bu kalite, pompa millerinde, tekne şaftlarında, pervane yapımında, özel hidroelektrik santrallerinde, gıda sektöründe, kimya sektöründe ve makine üretiminde kullanılmaktadır. Dubleks paslanmaz, östenetik paslanmaz çelikler kadar esnek olmanın yanında oldukça yüksek derecede mekanik dayanıma ve korozyon direncine sahiptir. Bu sebepler dolayısıyla kalitenin, hafifliğin, sağlamlılığın arandığı her yerde bu kalite paslanmaz çelik malzemelerin kullanılması tavsiye edilmektedir.

 

Dubleks (1.4462) Kalite Paslanmaz Çelik Malzeme Listesi

Malzeme TipiMin Çap (mm)Max Çap(mm)
Paslanmaz Çelik Çubu12250

 

Kimyasal Bileşimi
KaliteCMnPSSiCrMoNi
Dubleks 1.44620.03 max2.0
max
0.035
max
0.015
max
1.0
max
21.0-
23.0
arası
2.5-
3.5
arası
4.5-6.5
arası

 

Oda Sıcaklığındaki Mekanik Özellikleri
KaliteDubleks  1.4462  X2CrNiMoN22-5-3
Kopma mukavemeti650 MPa (min)
Akma mukavemeti, (%0.2)450 MPa (min)

 

Kalite Özelliklerinin Özeti
1.4462 kalite paslanmaz çelik aslında bir paslanmaz çelik sınıfı olan “dupleks paslanmazlar” grubuna girmektedir. Ülkemizde ise “dubleks paslanmaz çelik” denildiğinde bu sınıfın en yaygın kalitesi (yani 1.4462 ya da 4462 veya F51 – 2205 kalite paslanmaz çelik) kastedilmektedir. Paslanmaz çelik sınıfları ve kaliteleri iki farklı kategoridir; bunlar hakkında daha detaylı bilgi edinmek için ilgili linklere tıklayabilirsiniz.
Bu kalite malzeme EN sınıfına göre aynı zamanda X2CrNiMoN22-5-3 olarakta adlandırılmaktadır.
Bu kalitedeki malzemelerin kopma mukavemeti yüksek seviyededir.
Bu kalitedeki paslanmaz çelikler mıknatıs çeker.
Bu paslanmaz çelik kalitesinin korozyon direnci yüksek seviyededir

630 (1.4542) paslanmaz çelik ülkemizde ve dünyada gün geçtikçe daha fazla kullanılmaya başlanan yaşlandırmayla veya bir başka deyişle çökeltiyle sertleştirilmiş paslanmazlar grubuna giren, krom ve nikel içeren ve östenitik ve martensitik paslanmaz sınıflarının bir sentezi sayılabilecek bir paslanmaz çelik kalitesidir. 630 kalite paslanmaz çelik ve bu gruba giren diğer kalitedeki paslanmaz çelikler diğer kalitelere göre çeşitli faydalar sağlayabilmektedir. Bunların en önemlilerinden biri şudur: bu gruba giren paslanmaz çelikler hem östenitik paslanmazlar ölçüsünde korozyon dayanımı gösterir hem de martensitik paslanmazlar gibi ısıl işlem yoluyla ileri derecede direnç kazanma özelliğini kendilerinde barındırırlar. Bu paslanmaz grubunun içinde en yoğun kullanılan kalite (adını içerdiği % 17 oranında krom ve % 4 oranında nikelden alan) 17-4 PH’dır.

 

 

Kalite Özelliklerinin Derecelendirilmesi

 

Genel ÖzelliklerPuanAçıklama
Korozyona Dayanımı:630 paslanmaz çelik oldukça iyi bir korozyon direncine sahiptir. 1.4542 olarakta adlandırılan bu paslanmaz çelik kalitesi 304 kalite paslanmaz çelikle neredeyse birebir aynı paslanma direnci göstermektedir. 630 kalite paslanmaz miknatıs çeker ancak bu korozyon direncinin düşük olduğu anlamına kesinlikle gelmez.
Mekanik Özellikleri:PH 17-4 olarakta sıklıkla anılan bu paslanmaz çelik kalitesi çok iyi mekanik değerler sahiptir. Yaşlandırmayla sertleştirilmiş paslanmazlar sınıfına giren bu paslanmaz çelik kalitesi, ısıl işlem yapılmadan bile 1000MPA’nın üzerinde göstermiş olduğu kopma dayanımı performansıyla paslanmazlar arasında en yüksek dayanıma sahip malzemelerden birisidir. Ayrıca 630 kalite paslanmaz malzemeye ısıl işlemde yapılabilmektedir ve ısıl işlemle beraber bu paslanmaz çelik kalitesinin kopma dayanımları 1400MPA’nın bile üzerine bazı durumlarda çıkabilmektedir.
Dövülebilmeye Yatkınlığı:Bu paslanmaz çelik kalitesi içöerdiği bakır sayesinde dövilebilmeye biraz daha yatkındır. Ancak 630 kalite paslanmaz malzeme oldukça serttir ve sert yapısı sebebiyle dövülebilmek için uygun bir paslanmaz çelik kalitesi değildir.
Kaynak Yapılabilirliliği:630 paslanmaz çelik kalitesi kaynak yapılan ortamlarda fazla tercih edilmez ve bu paslanmaz çelik kalitesi fazla yaygın olmadığı için elektrot ve kaynak telini bulmakta güçtür. Ancak 630 kalite malzemede kaynak yapılması kesin gereken durumlarda kaynak işlemi uygulanabilmektedir.
İşlenebilirliliği:1.4542 yani 630 kalite malzemenin dışı ve iç yapısı serttir. Bu sebeple işlemede sertlikten dolayı biraz zorluk olabilir ancak bu kalite malzemeler üretim ardından birçok işlemden geçmektedir ve bu işlemler malzemelerin işlenebilirliğini oldukça arttıran işlemlerdir ve bugüne kadar bu kalite malzemede Kayacımetal müşterileri hiçbir sıkıntı yaşamamıştır. Sert olmasına rağmen işlemede sıkıntı olmayan bu paslanmaz çelik kalitesi için ısıl işlem yapılacak ise işlemeden sonra ısıl işlem yapılması tavsiye edilmektedir.
NOT: Puanlar 5 üzerinden belirtilmiş olup, malzemenin özelliğinin anlaşılabilmesini kolaylaştırmaya yöneliktir. Herhangi bir değere dayanmadan sadece kaliteler arasında kıyaslama yapmaya yöneliktir.

 

Kullanım Alanları

 

630 kalite paslanmaz çelik, yüksek mekanik dayanımı, yüksek sertliği ve iyi fiyat-performans oranına sahip olduğu için, dünyada hızla kullanımı yaygınlaşan bir çelik cinsidir. 630 kalite paslanmaz, pompa ve vana şaftlarında, mutfak aletlerinde, petro-kimya endüstrisinde, kimyasal tesislerde ve paslanmaz çelik dekorasyon malzemeleri olan yerlerde sıklıkla kullanılır. 1.4542 yani PH 17-4 olarakta adlandırılan bu paslanmaz kalitesinin en sık kullanıldığüı alanlardan biriside savunma sanayiidir. Ülkemizde de savunma sanayiinde tercih edilen bu paslanmaz çelik malzeme, mekanik değerlerinin üst düzeyde olması ve uzun ömürlü olmasıyla sıkça kullanılmaktadır.

630 – PH 17.4 Kalite Paslanmaz Çelik Malzeme Listesi (1.4542)
Malzeme TipiMin Çap (mm)Max Çap(mm)
Paslanmaz Çelik Çubuk6254
Malzeme TipiMin Kenar (mm)Max Kenar (mm)
Paslanmaz Çelik LamaMin kalınlık: 25mm, maks kalınlık: 100mmMin genişlik: 50mm, maks genişlik: 200mm
Paslanmaz Çelik KareMin ölçü: 30x30mmMaks ölçü: 60x60mm

 

Kimyasal Bileşimi
KaliteCMnSiPSCrNi
630 (1.4542)%0.07max%1.0%0.7%0.4%0.03max%15-17%3-5

 

Oda Sıcaklığındaki Mekanik Özellikleri
Kalite630 (1.4542)  X5CrNiCuNb16-4
Kopma mukavemeti~1090 MPa
Akma mukavemeti, (%0.2)~950 MPa
Sertlik, Rockwell (HB)360 max

 

Kalite Özelliklerinin Özeti
 • 630 (1.4542) kalite paslanmaz çelik, çökertmeyle sertleştirilebilen paslanmazlar grubuna girmektedir.
 • 630 (1.4542) kalite paslanmaz çelik, EN standartına göre aynı zamanda X5CrNiCuNb16-4 olarakta adlandırılmaktadır.
 • 630 paslanmaz çeliklerin bir özelliği iyi derecede korozyona dayanımlarının olmasıdır.
 • 630 kalite paslanmaz çelik çok yüksek derecede mekanik dayanıma sahiptir.
 • 630 paslanmazların kaynak edilebilme kabiliyeti iyidir.
 • 630 kalite paslanmazlar manyetiktir ve mıknatıs çeker.

904L kalite paslanmaz çelik oldukça yüksek miktarda krom, nikel ve molipten içeren bir paslanmaz çelik kalitesidir. Süper östenitik paslanmaz çelik olarakta adlandırılan bu kalite, çok iyi bir korozyon direncine sahiptir.

Bu paslanmaz çelik kalitesi özellikle sülfürük asite ve yoğun klorlu ortama karşı oldukça dayanıklıdır. 1.4462 dubleks kalite paslanmaz çelik  malzemeden çok daha iyi bir korozyon direncine sahip olan bu paslanmaz çelik kalitesi, oldukça iyi bir antimanyetik yapıya sahiptir. Bu paslanmaz malzemeye ait detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz. Kayacımetal hali hazırda Türkiyedeki en geniş 904L (1.4539) stoğuna sahip firmadır ve stoklarımızdaki malzeme çeşiti giderek artacaktır.

 

 

Kalite Özelliklerinin Derecelendirilmesi

 

Genel ÖzelliklerPuanAçıklama
Korozyona Dayanımı:Bu kalite paslanmaz çelik, aşırı korozif ortamlara dahi dayanabilecek bir kimyasal karışıma sahiptir. İçerdiği yüksek orandaki KROM, NİKEL ve MOLİPDEN’in bir araya gelmesiyle oluşan bağlar, aşırı paslanmaz olabilecek ortamlarda dahi bu malzemenin çalışabilmesine olanak sağlamaktadır.
Mekanik Özellikleri:Mekanik özellikleri birçok standart östenetik malzemeye benzeyen bu kalite paslanmaz, ortalama bir mekanik dirence sahiptir.
Dövülebilmeye Yatkınlığı:Bu malzeme içerdiği yüksek oranda nikel ve bakır sayesinde ve içerdiği düşük miktardaki karbon sayesinde dövülebilen bir paslanmaz çelik kalitesidir.
Kaynak Yapılabilirliliği:904L paslanmaz çelik, kaynak teli olarak aynı kalite kullanıldığı sürece hertürlü yöntemle kaynak yapılabilir. İçerdiği düşük karbonda yoğun kaynak esnasında kaynağın olumsuz etkilerini en aza indirmektedir.
İşlenebilirliliği:Bu kalite paslanmaz yüzey sertliği açısından fazla sert bir paslanmaz çelik kalitesi değildir ancak içerdiği yoğun nikel sebebiyle talaş sarmasına yol açabilir.
NOT: Puanlar 5 üzerinden belirtilmiş olup, malzemenin özelliğinin anlaşılabilmesini kolaylaştırmaya yöneliktir. Herhangi bir değere dayanmadan sadece kaliteler arasında kıyaslama yapmaya yöneliktir.

 

Kullanım Alanları

 

904L kalite paslanmaz, oldukça zor şartların olduğu, fazlasıyla korozif ortamlarda sıklıkla kullanılan bir paslanmaz çelik kalitesidir. Normal paslanmaz çeliğin dayanamıyacağı asitli ortamlarda, aşırı paslanmaz ve korozyon oluşan petro-kimya endüstrisinde, kağıt fabrikalarında, arıtma tesislerinde, gaz üretim ve dolum tesislerinde, medikal uygulamalarda, kısacası korozyon direncinin üst düzeyde olması gereken heryerde 904L (1.4539) kalite paslanmaz çelik malzeme tercih edilmektedir.

904L (1.4539) Paslanmaz Malzeme Listesi
Malzeme TipiMin Çap (mm)Max Çap(mm)
Paslanmaz Çelik Çubuk10110

 

Kimyasal Bileşimi
KaliteCMnSiPSCrNiMoCu
904L (1.4539)%0.02 max%2.0 max%1.0 max%0.045 max%~0.01 min%19-21%24-26%4-5%1.2-2.0

 

Oda Sıcaklığındaki Mekanik Özellikleri
Kalite904L (1.4539) X1NiCrMoCu25-20-5
Kopma mukavemeti530 – 930 MPa
Akma mukavemeti, (%0.2)230 MPa (min)
Sertlik, Rockwell (HB)0-330 HB arası

 

Oda Sıcaklığındaki Fiziksel Özellikleri
ÖzelliklerDeğerler
Öz kütlesi (Özgül ağırlığı)8000 kg/m³
Erime Sıcaklığı
Elastisite modülü (Modulus of Elasticity)
Elektriksel direnç miktarı0.086×10^-6 Ωm
Isı geçirgenliği13 W/m.K

 

Kalite Özelliklerinin Özeti
904L paslanmaz EN standardına göre 1.4539 kalite paslanmaz olarak numaralandırılmaktadır.
904L kalite paslanmaz aynı zamanda EN standartına göre X1NiCrMoCu25-20-5 olarakta adlandırılmaktadır.
Bu paslanmaz kalitesi süper öztenitik paslanmaz çelikler sınıfına girer.
Bu kalitedeki paslanmazlar mıknatıs çekmez ve son derece yüksek bir korozyon direncine sahiptir.

 

904L (1.4539) Kalite Paslanmaz Çelik Alternatifleri
KALİTEBu kalite hangi durumlarda 904L kalite paslanmaz yerine tercih edilebilir?
Nikel AlaşımlarıBu paslanmaz çelik kalitesinin paslanma direncinin yetersiz kaldığı ortamlarda daha iyi korozyon direncine sahip olan nikel alaşımları tercih edilebilir.
1.4462Daha düşük korozyon direncininde yeterli olacağı ortamlarda dubleks (1.4462) kalite paslanmaz çelik malzeme 904L yerine tercih edilebilir. Dubleks malzeme mıknatıs çeker ve içerdiği alaşımlar bakımından 904L kadar korozyona dayanıklı bir malzeme değildir.
TitanyumBu paslanmaz çelik kalitesinin paslanma direncinin yetersiz kaldığı ortamlarda daha iyi korozyon direncine sahip olan titanyum malzemeler tercih edilebilir. Titanyum oldukça maliyet yüksek bir malzemedir ve maliyetinden dolayı tercih etmek uygun olmayabilir.
1.4410 Süper Dubleks1.4410 kalite malzemeninde korozyon dayanımı oldukça yüksektir ve bazı ortamlarda 904L (1.4539) kalite yerine tercih edilebilmektedir.

321 kalite paslanmaz çelik aynı zamanda da 1.4541 kalite olarakta adlandırılan bir paslanmaz çelik kalitesidir. X6CrNiTi18-10 olarakta adlandırılan bu paslanmaz çelik kalitesi başta Rusya ve Alman pazarı için geliştirilmiş olup, ülkemizde de kullanımı yaygınlaşmış bir paslanmaz çelik kalitesidir. 321 paslanmaz Kayacımetalde mevcut olan yirmi farklı paslanmaz çelik kalitesinden birisidir ve bu paslanmaz çelik kalitesi iyi bir korozyon direncine sahip olması ve yaklaşık 800 derecelik sıcaklıklara dayanabilmesi sayesinde fiyt performans açısından oldukça iyi bir paslanmaz çelik kalitesidir. İçerik bakımından 304 kalitenin Ti (titanyum) ilave edilmiş ve 304’ün korozyona daha dayanıklı ve sıcaklığa daha dayanıklı versiyonu olarakta söyleyebileceğimiz 321 kalite paslanmaz (1.4541) çok aşırı sıcaklıklarda kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez. (Örneğin 1100 derece gibi sıcaklıklarda kullanılması tavsiye edilmez)

 

 

Kalite Özelliklerinin Derecelendirilmesi

 

Genel ÖzelliklerPuanAçıklama
Korozyona Dayanımı:321 paslanmaz çelik yapısı bakımından 304 kalite paslanmaz malzemeye benzemektedir ancak içerisinde mevcut olan max %0.7 oranındaki titanyum sayesinde bu paslanmaz malzeme korozyona karşı iyi bir dayanıma sahiptir. Çok aşırı korozif ortamlar için tavsiye edilmeyen 321 yani 1.4541 paslanmaz çelik kalitesi günlük hayatta birçok ortam için uygundur. Daha sert ve sıcaklığın yüksek olduğu ortamlar için 310 veya 310s paslanmaz çelik kalitelerinin kullanılması önerilmektedir. Kayacımetalde mevcut olan 321 paslanmaz malzemelerin tamamı avrupa menşeli malzemelerdir ve benzerlerine oranla bu 321 paslanmaz çeliklerin daha verimli olduğu imalatçı dostlarımız tarafından da teyid edilmektedir.
Mekanik Özellikleri:Mekanik özellikler bakımından ortalama düzeyde bir dayanıma sahip olan bu paslanmaz çelik kalitesi, çok yüksek mekanik değerlere sahip değildir. Mekanik özellikleri bakımındandünyada en yaygın kullanılan diğer öztenetik paslanmaz çelik kalitelerine benzeyen 321 kalite paslanmaz çelik, 304 ve 316L kalite ile neredeyse eş değerde mekanik bir dirence sahiptir.
Dövülebilmeye Yatkınlığı:321 paslanmaz malzeme dövülebilme için orta-düşük seviyede uygundur ancak 1.4541 kalite paslanmaz malzemeyi dövmek şart ise bunun 1075 ile 1125 derece arasında yapılması daha uygun olarak hesaplanmaktadır. Daha soğuk ve sıcak anlarda dövülme işlemi malzemenin bozulmasına neden olabilir.
Kaynak Yapılabilirliliği:Kaynak için uygun sayılabilecek bir kalite olan 321 yani 1.4541, özellikle kaynak bakımından 316Ti (1.4571) paslanmaz malzemeye benzemektedir. İthalatçısı olduğumuz Ugitech firması Kayacımetalde mevcut olan 321 paslanmaz malzemelerin kaynak yapılmak istenmesi halinde elektrod tercihi olarak şu kalite elektrodların kullanılmasını önermektedir.

Elektrod kaliteleri: E 347, ER 347Si, ER 308L veya ER 308LSİ

İşlenebilirliliği:1.4541 işlemenin aşırı yoğun olduğu ortamlar için 303 ve 430F gibi uygun değildir, ancak Kayacımetalde satılan 321 paslanmaz malzemeler üretim ardından birçok işlemden geçmektedir. Bu işlemlerin tamamı malzemenin işlenebilme seviyesini arttırmaktadır. Ayrıca diğer benzerlerine oranla Kayacımetaldeki 321 paslanmaz malzemelerin içeriğinde bulunan titanyum elementi malzemenin içerisinde çok daha homojen bir şekilde dağılmıştır ve titanyumun homojen dağılımı, işlenebilmenin daha kolay olmasını sağlayan önemli bir etkendir.
NOT: Puanlar 5 üzerinden belirtilmiş olup, malzemenin özelliğinin anlaşılabilmesini kolaylaştırmaya yöneliktir. Herhangi bir değere dayanmadan sadece kaliteler arasında kıyaslama yapmaya yöneliktir.

 

Kullanım Alanları

 

321 paslanmaz malzeme mekanik parçaların olduğu, makina imalatının olduğu, aşınmaya karşı direnç istenen yerlerde, yaklaşık 800 veya altında sıcaklığın olduğu ortamlarda, maliyetin yüksek olmaması ama korozyon direncinin ve sıcaklığa dayanımının iyi olması istenen hemen hemen tüm ortamlarda kullanılabilmektedir. Kimyasal makina ve parça imalatlarında da sıklıkla kullanılan 1.4541 kalite malzeme gıda ve gıda proses hatlarında, civatalarda, vidalarda, ulaşım ve taşıma araçlarının parçalarında sıklıkla kullanılan ve fiyatı makul olan bir paslanmaz çelik kalitesidir.

321 Paslanmaz Malzeme Listesi

Malzeme TipiMin Çap (mm)Max Çap(mm)
Paslanmaz Çelik Çubuk12120

 

Kimyasal Bileşimi
KaliteCMnSiPSCrNiNTiCo
321 (1.4541)%0.08 max%2.0 max%1.0 max%0.04 max%~0.03%17-19%9-12%0.10 max%0.70 max%~0.20

 

Oda Sıcaklığındaki Mekanik Özellikleri
Kalite321 (1.4541) X6CrNiTi18-10
Kopma mukavemeti515 ile 700 MPA arası
Akma mukavemeti, (%0.2)Min 205 MPa
Sertlik (HRC)Max 22 HRC veya <22 HRC

 

Oda Sıcaklığındaki Fiziksel Özellikleri
ÖzelliklerDeğerler
Öz kütlesi (Özgül ağırlığı)8030 kg/m³
Erime Sıcaklığı1455°C
Elastisite modülü (Modulus of Elasticity)193 GPa
Elektriksel direnç miktarı0.072×10^-6 Ωm
Isı geçirgenliği16.3 W/m.K

 

Kalite Özelliklerinin Özeti
321 paslanmaz EN standardına göre 1.4541 kalite paslanmaz olarak numaralandırılmaktadır.
321 kalite paslanmaz aynı zamanda EN standartına göre X6CrNiTi18-10 olarakta adlandırılmaktadır.
Bu paslanmaz kalitesi öztenitik paslanmazlar sınıfına girer.
Bu kalitedeki paslanmazlar mıknatıs çekmez ve yüksek bir korozyon direncine sahiptir.
321 kalite paslanmaz malzeme yaklaşık 800 derecelere kadar olan sıcaklıklarda çalışabilmektedir.
İç yapısı 304 kaliteye benzeyen bu paslanmaz çelik kalitesinin 304’ten ayrıldığı en önemli nokta içeriğindeki mevcut olan titanyumdur. Titanyum malzemeye hem paslanmazlık açısından hemde sıcaklık açısından direnç katar
321 paslanmaz çelik aşırı yüksek sıcaklıklara uygun değildir ve çok yüksek sıcaklıklarda 310 veya 310s gibi paslanmaz çelik kalitelerini kullanmak daha doğru olacaktır. Kayacımetalde 310 ve 310s paslanmaz çelik kaliteleri avrupa menşeli olarak mevcuttur ve benzerlerinden çok daha dirençli malzemelerdir.

 

321 Kalite Paslanmaz Çelik Alternatifleri

KALİTEBu kalite hangi durumlarda 321 kalite paslanmaz yerine tercih edilebilir?
316Ti321 ve 316Ti paslanmaz çelik kaliteleri birbirine benzeyen paslanmaz çelik kaliteleridir. X6CrNiTi18-10 1.4541 kaliteye (yani 321) ve X6CrMoTi17-12-2  1.4571 (yani 316Ti) kimyasal açılımları bakımından da görülebileceği üzere benzerlikler göstermektedir. 316Ti malzeme paslanma direncinin daha yüksek olması istenilen yerler için daha uygundur. 316Ti ile 321 arasındaki en önemli içerik farkı, 316Ti (1.4571) kalite malzemenin içerdiği ~%2-2.5 oranındaki molibden elementidir. Mo ile gösterilen bu element malzemenin maliyetini artırmaktadır ancak paslanmazlık direncide aynı oranda artmaktadır. Daha maliyetli ama daha iyi paslanma direnci istenildiğpi zaman 316T kalite malzeme 321 kalite yerine tercih edilebilir ve Kayacımetalde her iki paslanmaz çelik kaliteside tamamı Avrupa menşeli olarak geniş bir çeşitte mevcuttur.
310 / 310s1.4845 olarakta adlandırılan 310 paslanmaz malzeme yaklaşık 1100 derecelerde bile çalışabilşmektedir. 321 kalite malzemenin maksimum çalışabildiği sıcaklık 800 derece olarak bilinmektedir ve 800 derecenin üzerindeki sıcaklıklar için 321 kalite malzemenin kullanılması önerilmez. Eğer ki 321 800 derecenin üzerinde kullanılırsa çok hızlı bir şekilde eriyecek ve malzemenin yapısı bozulacaktır. Dolaysıyla maliyet bakımından daha pahalı olsa bile 310 kalite çok yüksek sıcaklıklar için 321 paslanmaza oranla çok daha uygundur. 310 kalite paslanmaz malzeme Kayacımetalde altı milim ile yüz milim çapları arasında mevcuttur ve dünya üzerinde en uzun süre ısıya dayanabilen 310 paslanmaz malzemelerden birisidir.

4507 kalite yada 1.4507 paslanmaz çelik, süper dubleks sınıfına giren bir paslanmaz çelik kalitesidir. Bu paslanmaz çelik kalitesi süper dubleks paslanmazlar arasında en tepede kabul edilen dubleks çeşitidir ve 1.4410 – 1.4501 gibi diğer dubleks malzemelerden hem korozyon direnci bakımından hemde mekanik özellik bakımından daha iyi bir paslanmaz çelik kalitesi olarak kabul edilmektedir. 1.4507 kalite ile 1.4410 ve 1.4501 kalite arasında korozyon direnci ve mekanik özellikler bakımından fazla bir fark mevcut olmaması sebebiyle genellikle daha yaygın olan 1.4410 süper dubleks malzeme birçok uygulamada tercih edilmektedir. 1.4507 kalite malzeme oldukça zor koşuldaki ortamlarda dahi oldukça iyi bir paslanmazlık direncine sahiptir.  1.4507 kalite süper dubleks malzeme, süper dubleks malzemeler arasında en tepede kabul edilen süper dubleks cinsidir ve Kayacımetal stoklarından birçok farklı ölçüde malzemeyi temin edebilirsiniz.

 

Kayacımetal Paslanmazda satılan Fransız Ugitech fabrikası üretimi 1.4507 süper dubleks paslanmaz çelikler, diğer benzerlerine göre çok daha kalitelidir. Ugitech üretimi 1.4507 kalite malzemeler genellikle hem mekanik dayanıklılık hemde yüksek korozyon direnci istenilen yerlerde tercih edilmektedir. Bazı ortamlarda 904L (1.4539) gibi paslanmaz çelik kalitelerininde yerine tercih edilebilen bu malzeme oldukça iyi mekanik özelliklere sahip olup, gene oldukça iyi korozyon direncine sahiptir. Özellikle havacılık ve çok özel yerler için üretilmiş oılan UGITECH 1.4507 kalite süper dubleks malzeme, sipariş üzerine fabrikadan hızlı bir şekilde getirtilmektedir. Ayrıca stoklarımızda belirli çaplarda malzemeler hazır stok olarak bulunmaktadır.

 

PRE number veya PREN olarak bilinen “pitting resistance equivalent number” 1.4507 kalite malzeme için 40’ın üzerinde kabul edilir ve bu rakama ulaşabilen paslanmaz çelik sayısı oldukça azdır. Petrol ve gaz üretiminde ve endüstrisinde kullanılan bu paslanmaz çelik kalitesinin 40’ın üzerinde PRE sayısına sahip olması beklenmektedir. Aksi halde bu malzemelerin bu alanlarda korozyona uğrayacağı ön görülmektedir. İhtiyaca göre doğru malzemeyi seçmek önemlidir ve aşağıdaki tabloda “Süper Dubleks” malzemelerin kıyaslaması mevcuttur.

 

 

 

Kalite Özelliklerinin Derecelendirilmesi

 

Genel ÖzelliklerPuanAçıklama
Korozyona Dayanımı:Mükemmel derecede iyi bir korozyon direnci olan bu süper dubleks paslanmaz çelik kalitesi, en zor koşullarda bile iyi bir korozyon ve mekanik dirence sahiptir.
Mekanik Özellikleri:Gayet iyi bir mekanik özelliğe sahip olan bu süper dubleks malzeme, mekanik değerlerin yüksek olması istenilen yerlerde kullanılmaktadır. Daha iyi bir mekanik özelliğe sahip olan malzeme istendiği zaman 630 (1.4542) gibi paslanmaz çelik kaliteleri kullanılabilir ancak bu malzemeler korozyon direnci bakımından yetersiz kalacaktır.
Dövülebilmeye Yatkınlığı:Dövülebilmeye metalurjik olarak çok uygun olmayan bu malzeme cinsi, dövülerek parça üretilecek yerlerde tercih edilmemektedir.
Kaynak Yapılabilirliliği:Kaynak yapmak tüm dubleks malzemelere zor olduğu gibi, bu dubleks malzemeyede zordur ve yoğun kaynak yapılacak yerlerde kullanılması önerilmez.
İşlenebilirliliği:Bu malzemenin işlenebilmesi çok kolay değildir. Kayacımetal Paslanmaz olarak ithalatçısı olduğumuz UGITECH firmasının malzemeleri her ne kadar benzerlerine oranla daha iyi işlensede, bu malzemenin işlenebilmesi oldukça zordur.
NOT: Puanlar 5 üzerinden belirtilmiş olup, malzemenin özelliğinin anlaşılabilmesini kolaylaştırmaya yöneliktir. Herhangi bir değere dayanmadan sadece kaliteler arasında kıyaslama yapmaya yöneliktir ve tablo Kayacımetal tarafından sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır.

 

Kullanım Alanları

 

Bu paslanmaz çelik kalitesi oldukça yüksek mekanik değerler ve aynı zamanda oldukça yüksek korozyon direnci istenen yerlerde tercih edilmektedir. Normal dubleks paslanmazın (1.4462) yetmediği ve daha iyi korozyon direnci istenen petrol rafinerileri gibi veya benzer endüstrilerdeki millerde bu kalite malzeme tercih edilmektedir. 1.4410 ve 1.4501 kalite süper dubleks malzemelerin daha üzeri olarak kabul edilen bu paslanmaz çelik kalitesi, 1.4410 ve 1.4501 kalite malzemenin kullanıldığı hemen hemen tüm alanlarda tercih edilebilir. Ancak her üç süper dubleks malzeme arasında fazla bir fark mevcut değildir ve bu sebeple stoklarımızda yer alan 1.4507 ve 1.4410 kalite süper dubleks malzemelerin her ikiside süper dubleks malzeme istenen yerlerde tercih edilebilir. Ayrıca stoklarımızda bulunan UGI4507 kalite UGITECH üretimi süper dubleks malzemeler, çeşitli havacılık normlarına göre uygun üretilmiş malzemelerdir.

 

1.4507 Paslanmaz Malzeme Listesi
Malzeme TipiMin Çap (mm)Max Çap(mm)
Paslanmaz Çelik Çubuk30mm
Diğer tüm çaplar sipariş üzerine 4-5 hafta içerisinde getirilebilmektedir. Detaylı bilgi için lütfen Kayacimetal@Kayacimetal.com adresi üzerinden iletişime geçiniz. (20mm ile 300mm arası çaplarda)

 

Kimyasal Bileşimi
KaliteCNCuMoCrNi
4507 (1.4507)
X2CrNiMoCuN25-6-3
%0.03 max%0.20 ile 0.25 arası%1.5 ile 2.5 arası%3 ile 3.9 arası%24 ile 26 arası%6 ile 6.5 arası

 

Oda Sıcaklığındaki Mekanik Özellikleri
ÖzelliklerDeğerler
Öz kütlesi (Özgül ağırlığı)7850 kg/m³
Elastisite modülü (Modulus of Elasticity)190 GPa
Elektriksel direnç miktarı (20 derecede)0.95 Ωmm2/m72x10^-6 Ωm
Isı geçirgenliği (20 derecede)18 W/m.K

 

Kalite Özelliklerinin Özeti
4507 paslanmaz veya süper dubleks paslanmaz EN standardına göre 1.4507 kalite paslanmaz olarak numaralandırılmaktadır.
1.4507 kalite paslanmaz aynı zamanda EN standartına göre X2CrNiMoCuN25-6-3 olarakta adlandırılmaktadır.
Bu paslanmaz çelik kalitesi süper dubleks paslanmazlar arasında en tepede kabul edilen malzemelerden birisidir.
Aynı zamanda S32550 olarakta adlandırılan bu süper dubleks paslanmaz çeliğin çok yaygın kullanılan bir diğer adı F61 dir.
Bu paslanmaz çelik kalitesi oldukça zor şekil verilebilir ve dövmeye ve kaynak yapılmasına gelmez.
Bu kalite malzeme oldukça zor işlenebilen bir paslanmaz çelik kalitesidir.
Bu kalitedeki paslanmazlar mıknatıs çeker ve en üst düzeyde iyi bir korozyon direncine sahiptir.

 

Oldukça Benzer Olan 1.4501 Paslanmaz Çelik Malzemenin ve 1.4507 Paslanmaz Çelikten Farkı
1.4501 paslanmaz veya süper dubleks paslanmaz EN standardına göre 1.4501 kalite paslanmaz olarak numaralandırılmaktadır.
1.4501 kalite paslanmaz aynı zamanda EN standartına göre X2CrNiMoCuWN25-7-4 olarakta adlandırılmaktadır.
Bu paslanmaz çelik kalitesi süper dubleks paslanmazlar arasında en tepede kabul edilen malzemelerden birisidir. Kayacımetal stoklarında bulunan 1.4507 ve 1.4410 süper dubleks malzemeler 1.4501 kalite yerine kullanılabilir.
Bu kalite malzeme aynı zamanda S32760 olarak veya F55 veya AISI A182 olarakta adlandırılmaktadır.
1.4501 ve 1.4507 kalite süper dubleks malzemeler birbirlerine oldukça benzeyen iki süper dubleks malzemedir ve 1.4501 istenilen yerlerde çoğu zaman alternatif olarak 1.4507 süper dubleks malzeme de kullanılabilmektedir.
Her türlü süper dubleks kalite paslanmaz çelik malzemeler hakkında detaylı bilgi için lütfen Kayacımetal ile iletişime geçiniz.

 

1.4507 Kalite Süper Dubleks Paslanmaz Çelik Alternatifleri
KALİTEBu kalite hangi durumlarda 1.4507 süper dubleks kalite paslanmaz yerine tercih edilebilir?
1.44101.4507 kalite süper dubleks malzemeye en yakın olan 2 kaliteden birisi 1.4410 süper dubleks malzemedir. Birçok ortamda 1.4410 kalite malzeme 1.4507 kalite yerine tercih edilebilir. 1.4410 ve 1.4507 hem mekanik dayanım bakımından, hemde korozyon direnci bakımından oldukça benzer iki kalitedir ve her ikisi de birbiri yerine geçebilmektedir. Son karar her zaman kullanıcıya aittir ve stoklarımızda her iki süper dubleks kaliteside çeşitli ölçülerde mevcuttur.
1.45011.4410 süper dubleks malzemeyle ilgili yukarıdaki açıklamada yazdığı gibi benzer bir durum 1.4501 ve 1.4507 kaliteleri arasında da mevcuttur. Birçok ortamda 1.4501 kalite malzeme 1.4507 kalite yerine tercih edilebilir. Her iki kalitede oldukça benzer bir içeriğe ve benzer özelliklere sahiptir. 1.4501 kalite süper dubleks malzeme sadece sipariş üzerine getirtilmektedir.
904L (1.4539)İçerik olarak 904L kalite paslanmaz ile 1.4507 süper dubleks malzeme çok fazla benzemese de 904L birçok ortamda korozyon direnci bakımından 1.4507 kaliteye benzer veya daha iyi özellik gösterebilmektedir. 904L (1.4539) kalitenin içerdiği yüksek krom, nikel ve mobipten oranı sayesinde bu malzeme korozyona oldukça dayanıklıdır. Ancak öte yandan mekanik özellikleri dubleks malzemeler kadar iyi değildir

4410 kalite yada 1.4410 paslanmaz çelik veya diğer adıyla SAF 2507 paslanmaz çelik süper dubleks sınıfına giren paslanmaz çelik kalitesidir. Ayrıca en yaygın kullanılan bir diğer adı S32750 olan bu süper dubleks paslanmaz, süper dubleks malzemeler arasında en yaygın kullanılan ve en kolay bulunabilen paslanmaz çelik kalitesidir. Bu kalite malzeme oldukça zor koşullarda bile çok iyi korozyon direncine ve mekanik özelliklere sahiptir. Petrol ve petrokimyada bir malzemenin paslanmaz olduğunu anlamak için PREN sayısı kullanılmaktadır. 1.4410 kalite süper dubleks malzemede PREN sayısı oldukça yüksektir. Bu malzemenin paslanmazlık direnci oldukça kuvvetlidir ve hem korozyon dayanımının yüksek olması istenen yerlerde, hemde mekanik dayanıklılığın yüksek olması istenen yerlerde bu malzeme sıklıkla tercih edilmektedir.

 

Kayacımetal Paslanmaz’da satılan tamamı Avrupa menşeli 1.4410 süper dubleks paslanmaz çelikler, diğer benzerlerine göre çok daha kaliteli ve uzun ömürlüdür. Özellikle petrol ve petro kimya endüstrilerinde sıkça tercih edilen bu paslanmaz çelik kalitesi bazı ortamlarda 904L (1.4539) gibi paslanmaz çelik yerine de tercih edilebilir. 1.4410 süper dubleks paslanmaz çelik malzemenin PREN sayısı, 904L (1.4539) kalite malzemeye oranla daha iyi olup, öte yandan daha iyi bir mekanik dirence ve daha uygun bir fiyat avantajına sahiptir. PRE number veya PREN olarak bilinen “pitting resistance equivalent number” 1.4410, 1.4501, 1.4507 kalite süper dubleks malzemelerin tamamında istenen alt limit olan 40’ın üzerindedir. Petrol ve gaz üretiminde ve endüstrisinde kullanılan bu paslanmaz çelik kalitesinin 40’ın üzerinde PRE sayısına sahip olması beklenmektedir. Aksi halde bu malzemelerin bu alanlarda korozyona uğrayacağı ön görülmektedir.

 

1.4410 kalite süper dubleks malzeme stoklarımızda paslanmaz çelik çubuk olarak mevcuttur. İhtiyaç halinde bu kalitede sac ve diğer ürünlerde Kayacımetal tarafından temin edilebilir. En yaygın kullanılan ve en yaygın bulunabilen süper dubleks kalitesi 1.4410 malzemedir ve hem yüksek korozyon dayanımı , hemde yüksek mekanik dayanım istenen yerlerde dubleks ve süper dubleks malzemelerin kullanılması gitgide yaygınlaşmaktadır. 1.4410 kalite süper dubleksle ilgili detaylar sayfamızda yer almaktadır.

 

 

Kalite Özelliklerinin Derecelendirilmesi

 

Genel ÖzelliklerPuanAçıklama
Korozyona Dayanımı:Mükemmel derecede iyi bir korozyon direnci olan bu süper dubleks paslanmaz çelik kalitesi, en zor koşullarda bile iyi bir korozyon ve mekanik dirence sahiptir.
Mekanik Özellikleri:Gayet iyi bir mekanik özelliğe sahip olan bu süper dubleks malzeme, mekanik değerlerin yüksek olması istenilen yuerlerde kullanılmaktadır. Daha iyi bir mekanik özelliğe sahip olan malzeme istendiği zaman 630 (1.4542) gibi paslanmaz çelik kaliteleri kullanılabilir ancak bu malzemeler korozyon direnci bakımından yetersiz kalacaktır. 904L (1.4539) kalite malzeme korozyon direnci bakımından iyi bir alternatif olabilir ancak bu malzemeninde mekanik özellikleri yeterli olmayacaktır.
Dövülebilmeye Yatkınlığı:Dövülebilmeye metalurjik olarak çok uygun olmayan bu malzeme cinsi, dövülerek parça üretilecek yerlerde tercih edilmemektedir.
Kaynak Yapılabilirliliği:Kaynak yapmak tüm dubleks malzemelere zor olduğu gibi, bu süper dubleks malzemeyede zordur ve yoğun kaynak yapılacak yerlerde kullanılması önerilmez.
İşlenebilirliliği:Bu malzemenin işlenebilmesi çok kolay değildir. Kayacımetal Paslanmaz olarak tedraik ettiğimiz Avrupa menşeli malzemeleri her ne kadar benzerlerine oranla daha iyi işlensede, bu malzemenin işlenebilmesi oldukça zordur.
NOT: Puanlar 5 üzerinden belirtilmiş olup, malzemenin özelliğinin anlaşılabilmesini kolaylaştırmaya yöneliktir. Herhangi bir değere dayanmadan sadece kaliteler arasında kıyaslama yapmaya yöneliktir ve tablo Kayacımetal tarafından sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır.

 

Kullanım Alanları

 

Bu paslanmaz çelik kalitesi oldukça yüksek mekanik değerler istenen yerlerde ve aynı zamanda oldukça yüksek korozyon direnci istenen yerlerde tercih edilmektedir. Normal dubleks paslanmazların (1.4362 veya 1.4462 gibi) yetmediği yerlerde, daha iyi korozyon direnci istenen petrol rafinerileri gibi yerlerde oldukça sık kullanılmaktadır. Petrol platformları, kimyasal üretim tesisleri, ısı değiştiricileri, yüksek korozyon ve aşınma olan yerlerde, elektrik üretim tesislerinde, çok yüksek korozyon direnci istenen civatalarda oldukça sık kullanılmaktadır. Bu kalite süper dubleks en yaygın kullanılan süper dubleks kalite malzeme cinsidir. Süper dubleks malzemenin istendiği hemen hemen her yerde 1.4410 kalite süper dubleks malzeme tercih edilebilir. Kullanımı yaygınlaşan bu süper dubleks kalitesiyle ilgili malzeme talepleriniz için Kayacımetal ile iletişime geçip, detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

 

1.4410 Paslanmaz Malzeme Listesi
Malzeme TipiMin Çap (mm)Max Çap(mm)
Paslanmaz Çelik Çubuk20110

 

Kimyasal Bileşimi
KaliteCNMoCrNi
1.4410 (S32750 – F53)%0.03 max%0.24-0.32%3 ile 5 arası%24 ile 26 arası%6 ile 8 arası

 

Kimyasal Bileşimi
KaliteCNMoCrNi
1.4410 (S32750 – F53)%0.03 max%0.24-0.32%3 ile 5 arası%24 ile 26 arası%6 ile 8 arası

 

Oda Sıcaklığındaki Mekanik Özellikleri
ÖzelliklerDeğerler
Akma Dayanımı (Min)550 MPA
Kopma Dayanımı (Min)800 MPA
Kopmadaki Uzama YüzdesiMin %25
SertlikMax 310 HB

 

Kalite Özelliklerinin Özeti
1.4410 paslanmaz veya süper dubleks paslanmaz EN standardına göre 1.4410 kalite paslanmaz olarak numaralandırılmaktadır.
1.4410 kalite paslanmaz aynı zamanda EN standartına göre X2CrNiMoN25-7-4 olarakta adlandırılmaktadır.
Bu paslanmaz çelik kalitesi süper dubleks paslanmazlar arasında (1.4410 – 1.4501 – 1.4507) en yaygın olarak kullanılan ve en uygun maliyetli olan süper dubleks paslanmaz çelik kalitesidir.
Bu paslanmaz çelik kalitesinin mükemmel derecede iyi korozyona dayanımı vardır ve daha fazla korozyona dayanım istenen yerlerde 904L (1.4539) kalite paslanmaz, nikel alaşımlar ve titanyum gibi özel malzemeler tercih edilebilir.
1.4410 süper dubleks malzeme aynı zamanda  UNS S32750 olarak veya F53 olarak veya Alloy 2507 olarakta adlandırılmaktadır. Ayrıca bu kalite malzemenin en sık kullanılan bir başka ismi SAF 2507 dir.
Bu paslanmaz çelik kalitesi oldukça zor şekil verilebilir ve dövmeye ve kaynak yapılmasına gelmez.
Bu kalite malzeme oldukça zor işlenebilen bir paslanmaz çelik kalitesidir.
Bu kalitedeki paslanmazlar mıknatıs çeker ve en üst düzeyde iyi bir korozyon direncine sahiptir.
1.4410 süper dubleks kalite paslanmaz çelik malzemelerle ilgili hertürlü bilgi için lütfen Kayacımetal ile iletişime geçiniz.

 

1.4410 Kalite Süper Dubleks Paslanmaz Çelik Alternatifleri
KALİTEBu kalite hangi durumlarda 1.4410 süper dubleks kalite paslanmaz yerine tercih edilebilir?
1.4501Süper dubleks paslanmazlar arasında yer alan bir başka paslanmaz çelik kaliteside 1.4501 kalite malzemedir ve hemen hemen tüm özellikler bakımından 1.4410 kaliteye benzeyen bu kalite malzeme, 1.4410 kalite süper dubleks malzeme yerine alternatif olabilir.
1.4507Kayacımetal Paslanmazdan hızlı ve uygun bir şekilde temin edebileceğiniz 1.4507 kalite süper dubleks malzeme fiyat bakımından diğer benzerlerinden daha pahalıdır ancak öte yandan biraz daha iyi bir korozyon direncine sahiptir. Özellikle havacılık ve uzayla alakalı üretilen parçalarda Ugitech Specialities kalitelerinden UGI4507 sıklıkla kullanılmaktadır. Stoklarımızda bu kalite süper dubleks malzeme belli ölçülerde mevcuttur ve derhal gün içerisinde teslim edilebilir.
904L (1.4539)Stoklarımızda çap 10mm ile 110mm arasında bulunan bu paslanmaz çelik kalitesi 1.4410 kaliteye göre biraz daha pahalıdır ancak mıknatıs tutmaması istenen yerlerde, aşırı korozyon direnci istenen yerlerde iyi bir alternatif olabilmektedir. Özellikle yüksek korozyon olan yerlerde ve anti manyetiklik istenen yerlerde Kayacımetal müşterileri tarafından sıklıkla tercih edilen bu paslanmaz çelik kalitesinin en yaygın kullanıldığı bir başka alan ise sülfürik asit olan yerlerdir.

15-5 PH (1.4545 – 1.4548) paslanmaz çelik malzeme, 1.4542 (630) kalite paslanmaz çelik malzemenin daha gelişmiş ve iyileştirilmiş olan versiyonudur. Bir diğer adı S15500 olan malzeme, 630 kalite malzemenin yetersiz kaldığı daha özel yerler için geliştirilmiş bir malzemedir. 15-5 PH malzeme, 17-4 PH malzemeye oranla hem daha iyi mekanik, hemde daha saf bir yapıya sahiptir. Kayacımetal stoklarında bulunan UGIPURE15-5PH malzemelerin mikro yapıları, malzemenin ikinci sefer dökümü sırasında çok yavaş dökülmesi sayesinde saflaştırılmıştır ve içeriğindeki pürüziteler en aza indirilmiştir. Bu sayede 15-5 PH malzemeler hem enine, hemde boyuna doğru olan tüm kuvvetlere karşı 17-4 PH malzemeye oranla daha iyi performans göstermektedir.

 

15-5 PH veya bir diğer adı S15500 olan malzeme, özellikle havacılık ve hava araçlarında sıklıkla tercih edilmektedir. Havacılıkta kullanılacak olan 15-5 PH malzemelerde, malzemenin özellikle çeşitli havacılık normlarına uyması gerekmektedir. Kayacımetal stoklarında bulunan tüm 15-5 PH malzemeler AMS 5659, AMS 5622 ve AMS 5643 havacılık normlarını karşılamaktadır. 630 (1.4542 – 17-4 PH) malzemeye oldukça benzeyen bu malzeme (15-5 PH), çok kolaylıkla 17-4 PH malzeme ile karıştırılabilmektedir. Malzeme kalitesi olarak 17-4 PH yazsa dahi, üç havacılık normundan birisi (AMS 5659, AMS 5622, AMS 5643) istenildiği zaman kullanılması gereken malzeme gene 15-5 PH malzemedir. Sayfanın devamında stoklarımızda bulunan 15-5 PH (S15500) malzemeye ait çeşitli bilgiler, stok listesi ve malzemeye ait birçok teknik detay yer almaktadır.

 

15-5 PH MALZEMENİN UYGUN OLDUĞU NORMLAR

Kayacımetal stoklarında bulunan 15-5 PH malzemelerin tamamı aşağıdaki normlara ve özelliklere uygun olarak üretilmiş ve çok özel ulstra sonic testten geçmiş malzemelerdir. 15-5 PH veya 1.4545 veya 1.4548 kalite malzemelerin uygun olduğu normlar ve bilgiler aşağıdaki gibidir. Stoklarımızda bulunan tüm 15-5 PH malzemeler aşağıdaki tüm bu normlara uygun olarak üretilmiştir.

AMS 5622F S17400

AMS 5643T 2013-12. S17400

AMS 5659R S15500

WL 1.4545.4 / 1.4548.4

ASTM A564 / A564M-13 TYPE 630

1.4542 – P1070 -NF EN 10088.3 12/2014

NCT 15-144-03

NCT 17-144-13

 

Kalite Özelliklerinin Derecelendirilmesi

 

Genel ÖzelliklerPuanAçıklama
Korozyona Dayanımı:Korozyon dayanımı bakımından olduka iyi olan bu paslanmaz çelik kalitesi, hem yüksek mekanik dayanım hemde yüksek korozyon dayanımı istenen yerlerde kullanılmaktadır. 630 (17-4 PH – 1.4542) kalite malzemenin daha saf olarak 2. bir döküm işlemiyle üretilmiş versiyonu olan 15-5 PH malzeme, 630 kalite malzemeye oranla biraz daha iyi bir korozyon direncine sahiptir. Bununda en temel sebebi malzemenin içerisinde istenmeyen kalıntıların ve artıkların 2. bir döküm işlemiyle en aza indirilmiş olmasıdır. UGIPURE155PH malzeme adından da anlaşıldığı gibi 17-4 PH malzemeye oranla daha saftır ve bu saflık korozyon direncinin artmasını sağlayan bir faktördür.
Mekanik Özellikleri:Mekanik özellikler bakımından oldukça kuvvetli olan bu malzeme, 630 (17-4 PH) malzemeden bile daha iyi bir mekanik özelliğe sahiptir. Kayacımetal stoklarında bulunan tüm 15-5 PH malzemeler ısıl işlem yapılmış haldedir ve bu sayede kopma değerleri 1100 MPA nın bile üzerindedir. Ayrıca yanal kuvvetlerde de bu kalite malzeme, homojen bir yapıya sahip olduğu için daha iyi performans göstermektedir. Homojen yapıya sahip UGIPURE 15-5 PH malzemeler, aynı zamanda ısıl işlemi yapılmış olduğu için üretilen parçaların hemen hemen tüm noktalarında aynı mekanik özellikleri görebilmek mümkündür.
Dövülebilmeye Yatkınlığı:Her ne kadar içeriğinde bulunan bakır (Cu) malzemelerde dövülebilmeyi arttırsada, 15-5 PH malzemeler dövülmeye uygun malzemeler değildir. Dövülerek parça üretilecek yerlerde bu kalite malzeme tercih edilmemelidir.
Kaynak Yapılabilirliliği:Kaynak yapılması zor olan bu kalite malzeme, yoğun kaynağın olduğu yerlerde tercih edilmez ve yoğun kaynakta kullanılması önerilmez.
İşlenebilirliliği:Hem malzemenin ısıl işlemli olması sebebiyle 15-5 PH malzemeler serttir, hemde malzemenin iç yapısı kuvvetli olması sebebiyle 15-5 PH malzemeler oldukça yüksek mekanik değere sahip malzemelerdir. Bu iki özelliği sebebiyle 15-5 PH malzemelerin işlenmesi zordur ancak malzemeler üretim sırasında rahat işlenebilirlik için çeşitli aşamalardan geçmektedir ve Kayacımetal de mevcut olan 15-5 PH malzemeler, diğer benzerlerine oranla daha iyi işlenebilmektedir.
NOT: Puanlar 5 üzerinden belirtilmiş olup, malzemenin özelliğinin anlaşılabilmesini kolaylaştırmaya yöneliktir. Herhangi bir değere dayanmadan sadece kaliteler arasında kıyaslama yapmaya yöneliktir ve tablo Kayacımetal tarafından sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır.

 

Kullanım Alanları

15-5 PH malzemenin en önemli ve yaygın kullanım alanı havacılık sanayisidir. Havacılık parçalarında istenilen yüksek standartlara göre üretilen bu paslanmaz çelik kalitesi, özellikle çok yüksek mekanik değer istenen hemen hemen her parçada kullanılmaktadır. Havacılık yanı sıra S15500 kalite malzemenin en sık kullanıldığı bir başka alan yüksek mukavemet istenen millerdir. Dişli parçaları ve basınç altında çalışan parçalarda da tercih edilen bu kalite malzeme, özellikle homojen bir mekanik özelliğe sahip olması sebebiyle fitingslerde ve civatalarda da kullanılmaktadır.

 

15-5 PH Kalite Paslanmaz Çelik Malzeme Listesi
Malzeme TipiMin Çap (mm)Max Çap(mm)
Paslanmaz Çelik Çubuk1670

 

Kimyasal Bileşimi
KaliteCMnSiPSCrMoCuNbTANi
15-5 PH%0.07 max%1.0%0.5%0.025 max%0.005max%15 ile 15.5 arası%0.50 max%3 ile 3.5 arası%0.15 ile 0.45 arası%0.05 max%4.3 ile 5.0 arası

 

Oda Sıcaklığındaki Mekanik Özellikleri
Kalite15-5 PH
Kopma mukavemeti1070 ile 1200 MPa arası
Akma mukavemeti, (%0.2)minimum 1000 MPa
Sertlik, Rockwell (HRC)35 ile 42 HRC arası

 

Kalite Özelliklerinin Özeti
15-5 PH (1.4545 – 1.4548) kalite paslanmaz çelik, çökertmeyle sertleştirilebilen paslanmazlar grubuna girmektedir. Bu malzeme 17-4 PH malzemenin gelişmiş ve çift dökümle elde edilmiş, havacılığa özel üretilmiş versiyonudur.
15-5 PH malzemenin en sık kullanılan diğer isimleri sırasıyla 1.4545 , 1.4548 , S15500 dür. Kayacımetal stoklarında bulunan tüm 15-5 PH malzemeler tüm bu kalite isimlerine karşılık gelmektedir.
15-5 PH malzemeler çok yüksek derecede mekanik dayanıma sahiptir. Hem ısıl işlemli, hemde çift dökümle saflaştırılmış olan Kayacımetal 15-5 PH malzemeleri, 630 (17-4 PH) malzemeden daha iyi mekanik özellik göstermektedir. Ayrıca UGIPURE 15-5 PH malzemelerin saf yapısı, malzemenin her noktasında homojen bir mekanik özellik göstermesini sağlar.
15-5 PH kalite paslanmaz, yoğun kaynağın olduğu yerler için çok uygun değildir.
15-5 PH kalite paslanmazlar manyetiktir ve mıknatıs çeker

Nikel Alaşım Kaliteleri

NİKEL ALAŞIM ÖZET BİLGİLER
Nikel alaşım kaliteleri oldukça genilş bir malzeme grubudur. Bu sayfanın üstünde yer alan her bir ürün farklı bir nikel alaşım malzemeye ait sayfaların linklerini içermektedir. Bu sayfada yer alan tüm nikel alaşım ve özel alaşım malzemeler firmamız Kayacımetal Paslanmaz tarafından temin edilmektedir. Bu malzemelerin hiçbirisi stoklarımızda mevcut değildir ve tamamı sipariş üzerine üretici fabrikadan oldukça kısa bir sürede getirtilmektedir. Malzemelerle ilgili teknik detayları ilgili malzemenin sayfasından öğrenebilirsiniz. Ayrıca her türlü bilgi için firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Sayfanın üstünde yer alan çeşitli nikel alaşım ve özel alaşım malzeme gruplarının genel özelliklerini aşağıdaki başlıklar altında bulabilirsiniz.

NİKEL ALAŞIM MALZEME GRUPLARI
Inconel: Nikel alaşım malzemeler arasında en yaygın kullanılan malzeme cinsi inconel malzemelerdir. İçerik olarak öztenitik paslanmaz çeliklere benzeyen bu malzeme grubu, çok yüksek miktarda nikel ve krom içermektedir. Ayrıca birçok inconel malzemede yüksek oranda molibden elementide bulunmaktadır. İçerdiği elementler paslanmaz çeliklere her ne kadar benzesede, bu elementleri çok yüksek oranda içerdiği için bu malzeme grubu oldukça pahalıdır. Çok sert koşullarda kullanılmak üzere üretilmiş bu malzeme grubu, en sert ve en olumsuz koşullu ortamlarda dahi korozyon direncini ve mekanik özelliklerini koruyabilmektedir. Inconel malzemeler çok değişik sıcaklıklarda bile mekanik dayanımını koruyabilmektedir. Inconel malzemeler yüksek sıcaklıklarda dahi mekanik özelliklerinin çok düşmemesi sebebiyle genellikle çok yüksek sıcaklığın olduğu ve oldukça sert koşulların olduğu yerlerde kullanılmaktadır. En popüler olan inconel malzemeler sırasıyla inconel 718, inconel 625, inconel 600/601, inconel 617, inconel 690 ve inconel X750 malzemelerdir. İnconel malzemelerle ilgili hertürlü detaylı bilgi için Kayacımetal ile iletişime geçebilirsiniz. Satışını yaptığımız tüm inconel malzemeler Avrupa menşeli ve sertifikalı malzemelerdir. Inconel malzemeler gaz türbinlerinde, özel salmastralarda, yüksek basınç ve yüksek sıcaklığın olduğu yerlerde sıkça kullanılmaktadır. Araç teknolojisinin son noktası olarak bilinen Formula 1 araçlarında da inconel malzemeler kullanılmaktadır.

Monel: Monel nikel alaşık grubunda en sık ikinci kullanılan malzeme cinsidir ve Monel malzemeler temel olarak nikel elementinden ve bakırdan oluşmaktadır. Yaklaşık olarak yüzde %60 nikel, yüzde %30 bakır elementinden oluşan bu malzeme, oldukça pahalı ve kullanım alanı sınırlıdır. Çok pahalı olduğu için bu malzeme cinsi, genellikle alternatif olabilecek bir malzeme var ise alternatif malzeme tercih edilir. Ancak alternatif başka bir malzemenin kullanılmasının mümkün olmadığı durumlarda genellikle Monel alaşımlar tercih edilmektedir. En yaygın ve popüler cinsi Monel 400 dür. Ayrıca Monel K500, Monel 401, Monel 404, Monel 405 gibi cinsleride bulunmaktadır. Kayacımetalden temin edebileceğiniz Monel alaşım malzemelerin genellikle kullanım alanları havacılık, petrol rafinerileri, denizcilik uygulamaları, korozyon yaratam kimyasalların olduğu parçalar, elektriksel parçalarda sıkça kullanılmaktadır.

Hastelloy: Haynes International firmasının patentli ürünlerinin genel adı hastelloy dur. Hastelloy malzemeler kendi içlerinde çeşitli isimlerle adlandırılmaktadır ve bunlardan başlıca en yaygın beş tanesi Hastelly C276, Hastelloy C22, Hastelloy C4, Hastelloy X (veya Hastelloy HX) ve Hastelloy C2000 dir. Hastelloy malzemeler yüksek sıcaklıklarda ve yüksek mekanik stress altında çalışmak için dizayn edilmiştir. Nükleer reaktörlerin basınç tanklarında, kimyasal reaktörlerde, damıtma yapan ekipmanlarda, kimya endüstrisinde kullanılan borularda ve valflerde sıklıkla kullanılmaktadır. Tüm nikel alaşım malzemeler gibi hastelloy malzemelerde oldukça pahalı malzemelerdir ve doğru yerde doğru malzeme kullanımı öenmlidir. Hastelloy malzemeleri Kayacımetalden temin edebilirsiniz. Özetle yüksek sıcaklık, yüksek basınç, yüksek mekanik dayanım gereken yerlerde çeşitli Hastelloy malzemeler kullanılabilmektedir.

Incoloy: Special Metals firmasının patentli birçok nikel alaşım ürünü bulunmaktadır ve bu ürünlerden birtaneside incoloy malzemelerdir. Çeşitli amaçlar için farklı üretilmiş versiyonları olan bu malzeme cinsinin en yaygın kullanılan cinsleri sırasıyla incoloy 825, incoloy 800, incoloy 925, incoloy A286 ve incoloy 330 dur. Ayrıca çeşitli diğer amaçlar için üretilmiş farklı incoloy malzemelerde mevcuttur. Örneğin Incoloy 020 (Alloy 20) sülfirik asitte kullanılmak için üretilmiş bir incoloy cinsidir. Incoloy DS ise başka bir incoloy cinsidir ve ısıl işlem fırınlarında yüksek sıcaklıklarda ve defalarca kez sıcaklığın yükselip alçalmasından kaynaklı zorlu ortamlarda kullanılmak için geliştirilmiştir. Bu ve benzeri farklı ortamlarda kullanılan birçok incoloy malzeme Kayacımetalden tedarik edilebilmektedir. Incoloy malzemeler, inconel malzemelerle isim benzerliği sebebiyle karıştırılabilmektedir ve tüm nikel alaşımı malzemelerde olduğu gibi incoloy malzemelerde oldukça pahalı malzemelerdir.

Nimonic: Special Metals firmasının bir diğer patentli ürünüde nimonic malzemedir. Nimonic malzemelerin en temel özelliği malzeme yüksek sıcaklıklara çıksa bile oldukça düşük bir sünekliğe, yani oldukça düşün bir genleşmeye sahip olmasıdır. Bu özelliğinden ötürü Nimonic malzemeler havacılık parçaları, gas türbinleri, türbin bıçakları, yüksek basıncın olduğu egzoz ağzı, jet motorları gibi yerlerde sıkça kullanılmaktadır. Kayacımetalden temin edebileceğiniz Nimonic malzemeler özetle sıcaklık ve basıncın ekstrem derecede yüksek olduğu yerlerde tercih edilmektedir. En sık kullanılan Ninomic malzemeler sırasıyla Ninomic 80A, Ninomic 90, Ninomic 75 malzemelerdir. Ayrıca Ninomic 263 kalite malzemede sıkça tercih edilen bir başka Ninomic cinsidir.

Inconel 625 (2.4856) veya diğer yaygın olarak kullanılan adıyla alloy 625, nikel alaşım malzemeler arasında en yaygın kullanılan nikel alaşım malzemelerden birisidir. Bu malzeme tüm inconel malzemelerde olduğu gibi Special Metals firmasının patentli ürünüdür. Bu kalite malzeme temel olarak üç farklı elementten oluşmaktadır. Bu elementler nikel, krom ve molibdendir. Inconel 625 kalkite malzemeye nikel krom molibden alaşımı da denebilir.

Inconel 625 malzeme çok yüksek derecede iyi bir korozyon direncine sahiptir. Birçok organik aside ve mineral aside karşı mükemmel derecede iyi bir korozyon direnci göstermektedir. Ekstra yüksek sıcaklıklarda dahi mekanik özelliklerini koruyabilen Alloy 625 yada inconel 625 kalite malzeme aynı zamanda ekstra düşük sıcaklıklarda da bu yüksek mekanik dayanım özelliğini koruyabilmektedir. Ayrıca bu malzemeye yük bindiğinde (kuvvet uygulandığında) bile korozyon direncinde fazla bir değişim olmaz ve stress altındayken bile ekstra yüksek korozyon direnci özelliğini koruyabilmektedir. Bu malzeme cinsi 1000°C gibi sıcaklıklarda bile çalışabilir ve bu sıcaklıklarda bile oksidasyona karşı direnci oldukça yüksektir.

İnconel 625 malzeme birçok asite karşı oldukça iyi bir dayanım göstermektedir. Bu özelliği sayesinde inconel 625 malzeme nitrik asit, fosforik asit, hidroklorik asit gibi oldukça ekstrem asitlerde dahi kullanılabilmektedir. Kayacımetalden temin edebileceğiniz bu kalite malzemeyle ilgili daha detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz. Bu özellikleri sayesinde inconel 625 (alloy 625) birçok farklı zor koşullu ortamda kullanılmaktadır.

Bu kalite malzemenin kullanım alanları oldukça sert ve yüksek dayanım gerektiren yerlerdir. Petrol ve gaz üretiminde, çok yüksek gerilim uygulanan denizcilik araçlarında ve parçalarında, offshore petrol platformlarında, kimyasallarla temas eden çeşitli yüzeylerde, havacılık ve uzay sanayinde ve nükleer reaktörlerde kullanılmaktadır.

Inconel 718 (2.4668) veya diğer yaygın olarak kullanılan adıyla alloy 718 malzeme nikel alaşım malzemeler arasında en yaygın kullanılan malzemelerden birisidir. Inconel 625 kalite nikel alaşım malzemede olduğu gibi inconel 718 kalite malzemede nikel – krom – molibden birleşiminden oluşmaktadır. Inconel 718 kalite malzeme aynı zamanda Alloy 718 olarakta adlandırılmaktadır. Din standartına göre 2.4668 ‘e denk gelen bu malzeme aynı zamanda UNS N07718 standartınada denk gelmektedir. Kimyasal açılımı NiCr19Fe19Nb5Mo3 olan bu nikel alaşım malzeme, korozyona karşı ekstrem derecede yüksek dayanıma sahiptir. Yaşlandırılarak sertleştirilebilen bu kalite malzeme, çok değişik sıcaklıklarda bile mekanik özelliklerini koruyabilmektedir. Bu nikel alaşım malzeme çok yüksek bir gerilme direncine sahiptir. Inconel 718 malzeme kopma direnci, kırılma direnci çok yüksek bir malzemedir. Aynı zamanda yüksek sıcaklarada dayanabilen bu malzeme, yaşlandırılarak çökertildikten sonra daha da sert bir yapıya sahip hale gelmektedir. Birçok kaynak yapılabilmesi güç malzemenin yanı sıra inconel 718 kalite malzemenin kaynak yapılabilirliği oldukça iyidir. Kaynak olan yerlerde de tercih edilebilen Alloy 718 malzeme, tüm bu özellikleri sayesinde oldukça yaygın kullanılan ve yaygın bulunabilen nikel alaşım malzemeler arasında yer almaktadır. Çok özel yerlerde kullanılmak üzere üretilmiş ve çok özel spesifikasyonlara sahip olan İnconel 718 malzeme havacılıkta ve uzay sanayinde sıklıkla kullanılmaktadır. Kimyasallarla temas eden parçalarda, denizcilik araçlarında ve parçalarında, nükleer reaktör parçalarında, roket motor parçalarında, çok özel amaçlar için üretilen depo tanklarında, vanalarda, bağlantı elemanlarında, ve türbin pervane bıçaklarında inconel 718 yada diğer adıyla alloy 718 sıkça tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Tamamı Avrupa menşeli ve Kayacımetalden temin edebileceğiniz inconel 718 malzeme, çeşitli şekillerde ve formlarda temin edilebilmektedir. Temel olarak Nikel, Krom ve Molibdenden oluşan bu nikel alaşım malzeme, içeriğinde mevcut olan niobyum, alüminyum ve titanyum elementleri sayesinde daha da dayanıklı hale gelmektedir.

Inconel 600 (2.4816) veya diğer yaygın olarak kullanılan adıyla alloy 600, nikel alaşım malzemeler arasında en yaygın kullanılan nikel alaşım malzemelerden birisidir. Bu malzeme tüm inconel malzemelerde olduğu gibi Special Metals firmasının patentli ürünüdür. İnconel 600 malzeme temel olarak yüzde 70’in üzerinde nikel içermektedir. Nikelin yanı sıra yüzde 15’e yakın krom elementi içeren bu yüksek nikelli nikel alaşım malzeme, oldukça yaygın bulunabilen nikel alaşımlardan birisidir. Din normuna göre 2.4816 olarak gösterilen bu malzemenin EN standartına göre açılımı ise NiCr15Fe dir. Bir mühendislik malzemesi olarakta adlandırabileceğimiz ve Kayacımetalden temin edebileceğiniz inconel 600 malzeme, yüksek sıcaklığın olduğu yerlerde ve aynı zamanda yüksek korozyon direnci istenen yerlerde sıkça tercih edilmektedir. İçeriğindeki yüksek miktardaki nikel elementi sayesinde bu malzeme birçok asite ve zor koşullu ortamlara dayanabilmektedir. Bu nikel alaşım malzeme yaşlandırılarak sertleştirilemez. Örneğin inconel 718 malzemede yaşlandırılarak sertleştirme yapılabilmektedir ancak inconel 600 malzemede bu mümkün değildir. Bu malzeme sadece soğuk işlem uygulanarak sertleştirilebilir. Yüksek sıcaklarda bile çalışabilen bu malzeme, 1095 °C gibi ekstrem sıcaklıklarda bile parçalarda kullanılabilmektedir. Inconel 600 malzemenin en sık kullanıldığı alanlardan birisi kimyasal endüstrisidir. Yüksek mekanik özellik gereken ve yüksek korozyon direnci istenen parçalarda kullanılmaktadır. Çeşitli endüstürel ısıtıcılar, asit geçen borular, basıncın ve sıcaklığın aynı anda bulunduğu ortamlar inconel 600 malzemenin en yaygın kullanım alanları arasındadır. Isıl işlem fırınlarında birçok fırın parçasında da kullanılan inconel 600 (alloy 600) malzeme, aynı zamanda birçok yüksek sıcaklığa dayanım gerektiren motor parçalarında da kullanılmaktadır. Aynı zamanda birçok inconel malzeme gibi alloy 600 malzemede nükleer reaktörlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kayacımetal tarafından temin edilen ve tamamı avrupa menşeli inconel 600 malzemelerle yapılan parçaların parça ömürleri çok daha uzun ömürlü olmaktadır.

Inconel 601 (2.4851) veya diğer yaygın olarak kullanılan adıyla alloy 601, nikel alaşım malzemeler arasında en yaygın kullanılan nikel alaşım malzemelerden birisidir. Bu malzeme Special Metals firmasının patentli ürünüdür. Aynı içerikte diğer üreticilerinde ürettiği inconel 601 malzemelere alloy 601 de denmektedir. inconel 601 malzeme yüksek miktarda nikel elementi içermektedir. Genellikle içerdiği nikel oranı yüzde 60 civarlarındadır. Ayrıca yüzde 24 civarında da krom elementi bulunan bu malzeme, temel olarak nikel ve krom elementlerinden oluşmaktadır. İnconel 601 malzeme genellikle korozyon direnci ve sıcaklığa karşı dayanıklılık istenen yerlerde tercih edilmektedir. Yüksek sıcaklıklarda bile oksidasyon ve korozyona karşı dirençli olan bu malzeme aynı zamanda mekanik olarakta oldukça mukavemeti yüksek bir malzemedir. Ayrıca içerdiği az miktardaki alüminyum elementi malzemenin hem korozyon direncini arttırmakta, hemde malzemeyi çeşitli ortamlara daha uygun hale getirmektedir. İnconel 601 veya en yaygın kullanılan diğer adıyla Alloy 601 ısıl işlem makine ve ekipman parçalarında çok yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Endüstriyel ısıtıcılar, ısıl işlem fırınları, sıcaklığın çok yüksek olduğu fırın parçaları, egzoz uçları, rezistans ısıtıcı parçaları ve sıcaklığın çok yüksek olduğu birçok yerde bu malzemeler kullanılmaktadır. Ayrıca alloy 601 malzemenin en sık kullanıldığı bir başka alanda jet motorları ve hava yolu araç parçalarıdır. Kayacımetal inconel 601 malzemeleri en hızlı şekilde teslim edebilmektedir ve sıcaklığın yüksek olduğu birçok ortamda alloy 601 (2.4851) malzeme tercih edilebilmektedir.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com